System DNS – czym jest i jak działa?

System DNS jest nazwą potocznie używanego skrótu angielskiej nazwy Domain Name System. Jest to system, który powstał na potrzeby masowego rozpowszechnienia się Internetu, jako masowego medium, z którego korzystają nie tylko wojskowi i cywilni inżynierowie, ale także zwykli ludzie.

Aby korzystać z Internetu w sposób, do którego użytkownicy przywykli na co dzień, programiści musieli opracować jakieś formy łatwej komunikacji użytkownika z komputerem. System DNS powstał właśnie z tego powodu, a jego działanie umożliwia użytkownikom Internetu łączenie się ze swojego komputera z innymi komputerami, w formie serwerów, na których znajdują się strony WWW oraz wszelkiego rodzaju portale.

Bardzo wielu nowych użytkowników internetu zastanawia się jak sprawdzić czy domena jest wolna. Odpowiedź jest bardzo prosta i można zrobić to na co najmniej dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest przejście na stronę Gnum.pl i wpisanie nazwy domeny w wyszukiwarce wolnych domen. Drugim sposobem jest przejście na stronę dsn.pl, gdzie dostępna jest cała baza WHOIS wraz z informacją czy domena jest wolna.

Jak funkcjonuje Internet?

Chcąc zrozumieć, jak działa system DNS, trzeba najpierw zrozumieć, jak w ogóle funkcjonuje Internet. Jego funkcjonowanie opiera się na tym, że wszystkie komputery podłączone do sieci, połączone są ze sobą za pomocą kilku, głównych serwerów, które zarządzają globalnym ruchem internetowym. Można powiedzieć, że są to centrale, z którymi łączą się mniejsze, lokalne serwery.

Główne serwery zlokalizowane są na wszystkich kontynentach i to właśnie z nimi łączą się mniejsze serwery, które są zlokalizowane na całym świecie. Komputery rozpoznają się za pomocą Internet Protocol, czyli popularnego IP. Jest to ciąg kilkunastu cyfr, oddzielonych od siebie kropkami. Można je porównać do szerokości i długości geograficznej, która pozwala dokładnie określić położenie obiektu.

Czym jest system DNS?

Komputery łącząc się ze sobą, korzystają właśnie z IP, który umożliwia im połączenie się z tym serwerem, którego oczekuje użytkownik. W praktyce nie byłoby jednak to funkcjonalne, gdyby użytkownik musiał wpisywać ciąg przypadkowych cyfr. Dlatego powstał system DNS. Pozwala on przypisać nazwę domeny, która opisana jest znakami występującymi w alfabecie, łącząc się w wyrazy, do adresu IP. Pozwala to na komunikowanie się serwerów między sobą, a jednocześnie łatwe poruszanie się w Internecie, za pomocą logicznych nazw domen.

Cały system składa się z kilku elementów:

  • IANA oraz The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – zarządzają domenami globalnymi.
  • NASK (podlegająca pod Ministerstwo Cyfryzacji) – zarządza domeną .pl.
  • Lokalne, krajowe organizacje – zarządzają lokalnymi domenami krajowymi.

Sparaliżowanie systemu DNS mogłoby skutkować tym, że nie można byłoby się połączyć ze stroną internetową, nie posiadając jej dokładnego adresu IP. W praktyce sparaliżowało by to ruch w internecie, choć samo korzystanie z serwisów, które znajdują się na niezależnych serwerach, nadal byłoby możliwe.

System DNS – czym jest i jak działa?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.