Jak zrobić stronę internetową?

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia i odpowiedzi na pytanie, czym jest strona internetowa? Strona internetowa to dokument lub zbiór dokumentów, które są dostępne w sieci internetowej i zawierają treści w formie tekstu, obrazów, dźwięków, filmów itp. Strona internetowa jest dostępna poprzez specjalny adres, zwany adresem URL, który wskazuje na miejsce, gdzie znajdują się pliki strony internetowej. Osoby odwiedzające stronę internetową mogą przeglądać jej zawartość za pomocą przeglądarki internetowej, takiej jak Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari.

Po co mi strona internetowa?

Strona internetowa może służyć do wielu różnych celów. Poniżej przedstawiam Ci kilka najważniejszych, do których można wykorzystać stronę internetową.

 1. Strona firmowa: Strona internetowa może być doskonałym narzędziem do promowania firmy lub marki. Może zawierać informacje o ofercie, usługach lub produktach, a także umożliwiać kontakt z firmą poprzez formularz lub adres e-mail.
 2. Sklep internetowy: Strona internetowa może być również platformą do sprzedaży produktów lub usług. Może zawierać sklep internetowy z opisem oferty i cenami oraz formularz do zamawiania i płatności online.
 3. Strona portfolio: Strona internetowa może być również narzędziem do prezentacji portfolio lub osiągnięć, np. dla artystów, fotografów lub specjalistów z różnych dziedzin.
 4. Fora dyskusyjne i blogi: Strona internetowa może być też miejscem, gdzie osoby mogą dzielić się informacjami lub swoimi poglądami poprzez blog, lub forum dyskusyjne.
 5. Komunikacja z klientami: Strona internetowa może być miejscem, gdzie klienci mogą zadawać pytania lub składać reklamacje. Może również zawierać informacje o aktualnych promocjach lub nowościach w ofercie firmy.

To tylko kilka przykładów, w jaki sposób strona internetowa może służyć różnym celom. W zależności od potrzeb i oczekiwań strona internetowa może być dostosowana do wielu innych zastosowań.

Jak zrobić stronę internetową?

Poniższy tekst nie jest poradnikiem krok po kroku jak zrobić stronę internetową a jedynie informacją, co jest niezbędne do stworzenia strony. Aby stworzyć stronę internetową od podstaw, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, której nie da się nabyć w krótki czasie.

 1. Określenie celu strony internetowej i grupy odbiorców: Przed rozpoczęciem tworzenia strony internetowej ważne jest, aby określić, do czego ma ona służyć i do jakiej grupy odbiorców jest skierowana. Na przykład, czy ma być to strona informacyjna dla klientów, czy sklep internetowy dla sprzedaży produktów? Definicja celu i grupy odbiorców pozwoli określić, jaki rodzaj treści powinien znaleźć się na stronie oraz jak ma ona wyglądać.
 2. Zarejestrowanie nazwy domeny: Aby mieć swoją własną stronę internetową, należy najpierw zarejestrować nazwę domeny, która będzie jej adresem. Można to zrobić w Gnum.pl korzystając z oferty na tanie domeny. Nazwa domeny powinna być prosta i łatwa do zapamiętania, a także odpowiadać celowi strony internetowej.
 3. Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) lub programu do tworzenia stron internetowych: Istnieje wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o narzędzia do tworzenia stron internetowych. Można skorzystać z systemu zarządzania treścią (CMS), takiego jak WordPress, Joomla lub PrestaShop, jeśli zamierzasz stworzyć sklep internetowy. Każde z tych narzędzi oferuje różne funkcje i możliwości, więc warto dokładnie zapoznać się z ich opisem i wybrać to, które najlepiej spełni potrzeby Twojej strony internetowej.
 4. Projektowanie wyglądu strony internetowej i jej elementów: Kolejnym krokiem jest zdecydowanie, jak ma wyglądać strona internetowa i jakie elementy ma zawierać. Można to zrobić za pomocą gotowego szablonu lub samodzielnie projektując stronę. Ważne, aby uwzględnić cel strony internet

Czy warto samemu robić stronę internetową?

To zależy od wielu czynników. Z pewnością warto nauczyć się robić strony internetowe. Szczególnie jeśli chcesz pracować w tej branży. Pytanie, czy warto uczyć się robienia stron internetowych tylko po to, żeby zrobić jedną stronę dla siebie?

 1. Czas i zasoby, jakie można poświęcić na stworzenie strony internetowej. Tworzenie strony internetowej wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i wysiłku, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w tym zakresie.
 2. Stopień skomplikowania strony internetowej. Proste strony internetowe, takie jak strony informacyjne lub blogi, mogą być łatwe do stworzenia samodzielnie. Natomiast bardziej skomplikowane strony, takie jak sklepy internetowe czy portale społecznościowe, mogą wymagać specjalistycznych umiejętności lub pomocy profesjonalistów.
 3. Potrzeby i oczekiwania co do wyglądu i funkcjonalności strony internetowej. Jeśli oczekuje się profesjonalnego wyglądu i zaawansowanej funkcjonalności strony internetowej, lepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów.
 4. Możliwość zdobycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeśli chce się nauczyć tworzenia stron internetowych samodzielnie, warto zapoznać się z dostępnymi materiałami edukacyjnymi i spróbować stworzyć prostą stronę.

Warto również pamiętać, że po stworzeniu strony internetowej trzeba będzie ją aktualizować i utrzymywać, co również wymaga czasu i wysiłku. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na samodzielne tworzenie strony internetowej.

Jak zrobić stronę internetową?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator wewetwerter