Różnice między kolokacją a hostingiem

Wygląd dzisiejszego rynku jest taki, że niemalże każda firma i instytucja korzysta w jakiś sposób z usług IT. Jest to nieuniknione, gdyż większość pracy biurowej wykonuje się za pomocą komputerów i zaawansowanego oprogramowania, które często jest produkowane pod potrzeby konkretnej firmy. Taki stan rzeczy stworzył ogromne zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju usługi związane z obsługą firmowych systemów komputerowych.

Na całość obsługi firmy w kontekście IT składa się obsługa software, czyli oprogramowania, które wykorzystuje się do pracy, a także hardware, czyli fizycznego sprzętu komputerowego, który umożliwia pracę na oprogramowaniu, takiego jak komputery czy serwery. Nie każdej firmie opłaca się mieć własną serwerownię, pomimo że większość firm korzysta z oprogramowania pracującego online. W takich sytuacjach najrozsądniej ekonomicznie jest skorzystać z usług zewnętrznej serwerowni, która zaoferuje hosting skrojony na miarę potrzeb konkretnej firmy.

Jak wybrać usługę serwerowni?

Wybierając usługę serwerowni, klient ma przeważnie trzy opcje:

  • Klasyczny hosting
  • Serwer dedykowany
  • Kolokacja serwera

Profesjonalne serwerownie mogą zaoferować standardowy hosting w bardzo dobrej cenie, który umożliwia zamieszczenie tam na przykład strony internetowej. W rzeczywistości jest to wydzielone miejsce na istniejącym serwerze, z którego korzystają także inny klienci. Taka opcja ma duże ograniczenia, gdyż nie dysponuje się serwerem na wyłączność.

Jeśli interesuje Cię najtańsze odnowienie domeny .pl to sprawdź cennik domen w serwisie gnum.pl/cennik. Po zapoznaniu się z cenami koniecznie porównaj ceny w gnum.pl z cenami domeny u wszystkich innych operatorów. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie. to koniecznie zobacz najaktualniejszy ranking najniższych cen domen.

Drugą możliwością jest wynajęcie serwera dedykowanego. Wtedy otrzymuje się na określony czas cały serwer, do którego osoba podpisująca umowę z serwerownią ma autonomiczny i wyłączny dostęp. Jest to rozwiązanie o wiele droższe niż standardowy hosting, ale konieczne, jeśli prowadzi się dużą działalność w branży e-commerce lub wykorzystuje serwery do pracy na wewnętrznym, firmowym oprogramowaniu, które potrzebuje dużej ilości zasobów, takich, jak miejsce na dysku oraz transfer danych.

Hoteling czyli kolokacja serwerów

Trzecią opcją jest umiejscowienie własnych serwerów w zewnętrznej serwerowni. Jest to najbardziej skomplikowane rozwiązanie i jest ono polecane jedynie naprawdę dużym firmom lub takim, które posiadają wysoce wyspecjalizowane potrzeby.

Kolokacja polega na wynajęciu fizycznego miejsca w zewnętrznej serwerowni i postawieniu tam własnego sprzętu. Przeważnie taka umowa zawiera utrzymanie serwerów w należytym, fizycznym stanie i bieżącą konserwację sprzętu. Bardzo istotne są też tak prozaiczne kwestie, jak całodobowe zapewnienie dostaw energii, które nie wszędzie są możliwe, jeśli budynek nie jest do tego przystosowany.

Kolokacja jest stosowana wtedy, gdy danej firmy nie stać, lub nie ma możliwości zorganizowania własnej serwerowni, ale jej potrzeby są tak dalece rozbudowane, że potrzebuje posiadać własne serwery do pracy. Taka opcja jest najdroższa i wymaga posiadania wykwalifikowanego zespołu IT, który poradzi sobie z zarządzaniem serwerami stojącymi poza siedzibą firmy. Trzeba też brać pod uwagę, że w takim układzie firma zewnętrzna nie ponosi pełnej odpowiedzialności za ewentualne defekty sprzętu, jeśli nie wynikają z błędów popełnionych przez pracowników tej firmy.

Różnice między kolokacją a hostingiem
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.