Przeniesienie bloga z WordPress.com na własny hosting

Posiadanie własnej strony internetowej, czy to prowadząc własną firmę, czy będąc osobą fizyczną i prowadząc hobbystycznie bloga, jest bardzo popularne. Nie każdy jednak posiada umiejętność kodowania w językach HTML/CSS lub programowania w PHP i innych językach, które wykorzystywane są do tworzenia portali internetowych. Z pomocą przychodzą jednak firmy, które oferuję darmowe, lub niemalże darmowe skrypty, na których nawet laik może postawić swoją stronę.

Do takich systemów CMS zalicza się popularny WordPress. Jego obsługa jest całkowicie intuicyjna i nawet ktoś, kto nie zna się na programowaniu, poradzi sobie z tym bez problemu. Dopiero wprowadzanie zaawansowanych modyfikacji wymaga od użytkownika posiadania pewnych zasobów umiejętności. Skrypt WordPress można zainstalować na serwerze dedykowanym tej usłudze, co ma jednak spore ograniczenia, a także na swoim serwerze, wykupionym w zewnętrznej firmie, co jest o wiele bardziej profesjonalne.

W serwisie gnum.pl zarejestrujesz najtańsze domeny .pl dostępne na całym polskim rynku internetowym. Tanie domeny to nie tylko najtańsza rejestracja domen, ale również najtańsze odnowienie, które ma decydujący wpływ na realny koszt domeny .pl.

zarejestrujesz najtańsze domeny .pl dostępne na całym polskim rynku internetowym. Tanie domeny to nie tylko najtańsza rejestracja

Dlaczego warto przenieść bloga na WordPress, na własny serwer?

Posiadanie strony na darmowym serwerze ma to do siebie, że nie jest się tam do końca traktowanym jak klient. Oczywiście można wykupić wiele usług, gdyż na tym zarabia platforma, ale dopiero kupując własny hosting, w profesjonalnej serwerowni klient ma pełną władzę nad swoją przestrzenią dyskową. Największym mankamentem dla osób prowadzących blogi i inne serwisy na WordPress.com jest duża ilość reklam pojawiających się na blogu, a także niewystarczające parametry serwera, w tym głównie powierzchni dyskowej.

Tego wszystkiego można uniknąć, posiadając własny serwer, który wcale nie jest drogi, gdyż najtańsze oferty zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za rok, a większość serwisów nie przekroczy kwoty kilkuset złotych za rok.

Największe zalety posiadania własnego serwera to:

  • Brak jakichkolwiek reklam serwerowni
  • Pełna niezależność jeśli chodzi o dostęp do serwera
  • Większa ilość dostępnego miejsca
  • Większa ilość dostępnego transferu, co oznacza większą prędkość działania strony

Przeniesienie bloga na własny serwer, wymaga nieco większych kwalifikacji, ale jeśli mowa o systemie CMS opartym na WordPress osoba, która na co dzień biegle posługuje się komputerem, powinna sobie z tym poradzić.

Jak przenieść bloga na własny serwer?

Wchodząc w panel administracyjny bloga, znajduje się tam zakładka, która umożliwia eksportowanie wszystkich treści bloga do pliku zewnętrznego. Taki plik można ściągnąć, a następnie w panelu administracyjnym swojej nowej serwerowni wystarczy importować plik, który automatycznie przeniesie całą treść bloga na nowy serwer. Cała operacja jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana.

Przenosząc się na nowy serwer, posiadając wykupioną swoją domenę, oczywiście nie zachodzi potrzeba jej zmiany, gdyż domenę można przypisać do nowego adresu serwera. Mając całym procesem jakiekolwiek problemy, w internecie jest bardzo wielu specjalistów, którzy za niewielką opłatą podejmą się przeniesienia bloga, gdyż dla specjalisty jest to łatwe i stosunkowo szybkie do wykonania.

Przeniesienie bloga z WordPress.com na własny hosting
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.