Nowe rozszerzenia domen rekomendowane przez Google

  • Domeny

Podstawowym sposobem na wyróżnienie się marki lub firmy w Internecie jest własna strona internetowa, która zlokalizowana jest pod oryginalną domeną. Zapewnienie sobie domeny, która będzie jednocześnie nazwą własną firmy, lub przynajmniej będzie się kojarzyć z daną branżą, jest niezwykle istotne. Jeśli rozpatruje się to w kontekście wszelkiego rodzaju portali tematycznych, to jest to właściwie kluczowy aspekt w kontekście strategii kreowania marki portalu.

Dlatego też, rozpoczynając swoją przygodę w Internecie, czy to jako mała firma, która wykorzysta stronę www do prezentowania swojej oferty, czy jako duża firma medialna, która tworzy serwis społecznościowy, trzeba bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej domeny oraz jej rozszerzenia.

Do czego służą rozszerzenia domen?

Podstawowym adresem, pod którym można zlokalizować stronę internetową, jest jej adres IP. W celu ułatwienia internautom poruszania się w sieci stosuje się system DNS, który bazuje na nazwach domen, stworzonych przez właściciela strony, z określonym rozszerzeniem.

Powszechnie stosuje się domeny o rozszerzeniach:

  • .pl – domena właściwa dla polskich stron. Stosuje się także inne domeny, właściwe dla konkretnych krajów, takie jak na przykład .de, .uk itd.
  • .com – domena globalna, dedykowana serwisom działającym ogólnoświatowo.
  • .biz – dedykowana stronom biznesowym.
  • .fm – dedykowana radiom internetowym.
  • .video – dedykowana stronom z zamieszczonymi materiałami filmowymi.
  • .waw.pl – domeny lokalne powiązane z miastami.

Czy wiesz, że obecnie na całym świecie dostępnych jest ponad 1000 różnych rozszerzeń, które możesz wykorzystać tworząc nazwę swojej domeny? Zapoznaj się z wpisem “Jakie są rodzaje domen?” i dokonaj właściwego wyboru!

Wybór odpowiedniego rozszerzenia powinien być powiązany z tematyką, o której traktuje konkretna strona. Samo nabycie domeny jest oczywiście kwestią rejestracji i może to zrobić każdy, o ile dany adres w konkretnym rozszerzeniu nie jest już zajęty, jednak dobrą praktyka pod kątem wyszukiwarek internetowych jest jak najdokładniejsze wybranie domeny. Można też stosować domeny z przekierowaniem i wykupić tę samą nazwę domeny, z kilkoma rozszerzeniami, które będą prowadziły do tej samej strony.

Po co Google wprowadza nowe rozszerzenia?

Internetowy gigant, który zdominował rynek wyszukiwarek internetowych, zaczął rekomendować nowy rodzaj rozszerzenia, który będzie funkcjonował pod skrótem .page. Jego wprowadzenie jest dedykowane największym, globalnie działającym firmom, które potrzebują jednego, prestiżowego rozszerzenia do prowadzenia swoich serwisów na globalnych rynkach.

Nowy typ rozszerzenia ma być dostępny w sprzedaży dla każdego, na takich samych zasadach, jak rejestruje się pozostałe rozszerzenia domen, jednak w pierwszej kolejności do rezerwacji swoich domen dopuszczeni zostali właściciele znaków towarowych, którzy dostali na to określony czas. Później domeny będzie już można rejestrować na normalnych warunkach.

Zalety rozszerzenia .page

Nowa domena ma przede wszystkim wpływać na bezpieczeństwo w sieci i pomimo możliwości wykupienia jej przez każdego, będzie to wymagało dodatkowo spełniania rygorystycznych kryteriów bezpieczeństwa, takich, jak chociażby konieczność wpisania strony na listę HSTS oraz instalację certyfikatów SSL.

Nowe rozszerzenia domen rekomendowane przez Google
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.