Macierz Eisenhowera – 4 ćwiartki [część 2]

Wiesz czym jest Macierz Eisenhowera? Co o niej mówi Wikipedia? Dlaczego tak wielu uczonych poleca ją używać? Czy ona w ogóle działa? W artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania.

Wcześniejszy artykuł pozwolił Ci zrozumieć, czym jest macierz oraz jak należy przyporządkowywać wartości zdań. W drugiej części serii poświęconej optymalizacji czasu przy użyciu matrycy Eisenhowera, przedstawię Ci budowę matrycy.

Macierz Eisenhowera – 4 ćwiartki

Macierz Eisenhowera to efekt skrzyżowania dwóch osi – spraw ważnych i pilnych. Matryca dzieli się na 4 ćwiartki, dzięki którym określamy wartość konkretnego zadania. Macierz umożliwi Ci zaobserwowanie różnic między wartościami zadań, które przed Tobą stoją.

W przyporządkowaniu zadań pomoże Ci kilka dodatkowych kategorii – znaczenie zadań, potencjalne konsekwencje i okres realizacji. Co więcej, matryca podaje konkretne typy działań, które należy podjąć:

  • Zrealizuj, jak najszybciej
  • Zaplanuj
  • Deleguj
  • Wyeliminuj
  • Zautomatyzuj

Pierwsza ćwiartka – Pilne & Ważne

Pierwsza ćwiartka to sprawy o znaczeniu strategicznym, ich potencjalne bagatelizowanie powoduje poważne konsekwencje. Zdecydowanie powinny nosić tytuł spraw priorytetowych, ponieważ niezwłocznie należy porzucić inne czynność i zająć się nimi.

Jak to możliwe, że ważne zadania stają się pilnymi? Z jednej strony może być to efektem braku odpowiedzialności, asertywności czy nieodpowiedniego zarządzania czasem. Z drugiej mogą to być sytuacje zaskakujące, niecodzienne, których nie sposób przewidzieć. Oczywiście nie można zapomnieć o jakże popularnym w tych czasach określeniu – prokrastynacja. W praktyce prokrastynacja objawia się poprzez okładanie zadań na później, co nigdy nie przynosi dobrych rezultatów.

Dla zobrazowania. Wyobraź sobie, że wracasz z pracy po bardzo pracowitym dniu, delikatnie mówiąc – to nie był Twój dzień. Jedyne, o czym marzysz to pójść spać. Okazuje się, że Twoje dziecko zachorowało i musisz jak najszybciej jechać do apteki lub lekarza… Tak objawiają się zaskakujące sytuacje.

Inny przykład to celowe odkładanie np. miesięcznego raportu dla klienta czy może wykonanie nieprzyjemnego telefonu. Jednego i drugiego typu zadań nie należy bagatelizować.

Strategię działań z pierwszej ćwiartki można określić jako gaszenie pożarów.

Druga ćwiartka – Niepilne & Ważne

Sprawy znajdujące swoje miejsce w tej ćwiartce mają znaczenie strategiczne. Najczęściej to właśnie one decydują o jakości Twojego życia. Związane są z Twoimi celami, marzeniami czy ambicjami.

Jak łatwo się domyślić mają one charakter długoterminowy, trwający nawet kilka lat. Wykonywanie zadań w tej ćwiartce pozwala ominąć najmniej przyjemną strategię – gaszenia pożarów.

To czas na planowanie, kreatywność, pasję – niezwykle istotny element, w szczególności dla zdrowia stanu psychicznego.

Domeny krajowe są zawsze dwuliterowe i w większości odpowiadają kodom krajów ze standardu ISO 3166-1. Rejestratorzy domen krajowych umożliwiają również rejestracje domen krajowych drugiego stopnia. W przypadku domen polskich .pl są to domeny regionalne oraz domeny funkcjonalne.

Jakich spraw możesz się spodziewać w drugiej ćwiartce? Z perspektywy biznesowej – zaplanowanie Twojej ścieżki zawodowej czy rozwój biznesu. Jeśli chodzi o życie osobiste, może to być wymarzona podróż czy realizowanie pasji.  

Trzecia ćwiartka – Pilne & Nieważne

Dla wielu może to być „najtrudniejsza” z ćwiartek. Źródła spraw należy szukać w braku asertywności lub syndromie „bohatera”.

Pierwszy powód – asertywność prowadząca do sytuacji, w której natłok nieważnych zadań przysłania Ci rzeczywiście ważne kwestie. Często jest to sytuacja, w której realizujesz zadania i cele innych osób. Pośpiech i presja otoczenia pozorują iluzję ważności.

Syndrom „bohatera”. Moment, w którym decydujesz się stać „bohaterem” i uratować potrzebujących. Nie zrozum mnie źle, w pomocy nie ma nic złego. Niestety wielu spośród ludzi, tylko czyha na szanse wykorzystania innych. Łatwo wtedy wpaść w pułapkę, w której zaczynamy wykonywać zadania powierzone innym osobom. Tylko dlatego, że chcemy im pomóc.

Uwaga! Wiele osób błędnie interpretuje trzecią ćwiartkę. Nie wszystkie zadania powierzone Ci przez innych muszą być do niej przydzielone. 

Czwarta ćwiartka – Niepilne & Nieważne

Pożeracze czasu, tak należy określić sprawy znajdujące się w 4 ćwiartce. Nie są one ani pilne, ani ważne. Bardzo często są to proste zadania, które mają przynieść Ci uciechę tu i teraz, ale jak się spodziewasz nie mają dużej wartości.

Bywa również, że zadania mają charakter ucieczki od spraw ważnych, długotrwałych i trudnych. Z życia codziennego – może to być bezmyślne przeglądanie mediów społecznościowych czy oglądanie filmików o „kotkach”, które od dobrych kilku lat nie pozwalają wielu oderwać się od ekranu.

Macierz Eisenhowera – 4 ćwiartki [część 2]
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.