Jak sprawdzić gdzie hostowana jest strona?

Jak sprawdzić hosting strony?

 

Każda strona www, niezależnie od swojego rodzaju, musi być postawiona na serwerze. Witryny składają się z plików – na przykład dokumentów HTML, grafik, skryptów i obiektów multimedialnych. Pliki są stale przechowywane na serwerze, a przesyłane, kiedy użytkownik wchodzi na stronę. Również każda witryna podlega hostowaniu – mała strona prywatna, strona firmowa, blog autorski, czy forum internetowe.

Rynek hostingów jest obecnie niezwykle rozwinięty i można liczyć na setki, a nawet tysiące rozmaitych ofert dostępnych dla użytkowników.

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić na jakim hostingu jest strona? Na szczęście masz taką możliwość i możesz to zrobić samodzielnie, dzięki dostępnym dla Ciebie narzędziom. Jest to informacja publiczna, podobnie jak to, kto jest właścicielem witryny, czy adresie IP serwera.

U nas dowiesz się wszystkiego o samym hostingu. Podpowiemy również, jak sprawdzić hosting strony. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co jest potrzebne, aby założyć stronę www?

Jeśli chcesz prowadzić własną stronę internetową, musisz spełnić podstawowe wymagania. Nieważne, czy będzie to strona firmowa, czy też prywatna. W pierwszej kolejności, stronę musisz przygotować.

Większość osób zleca to zadanie profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób taką stronę wykonać. Można przy tym wykorzystać tak zwaną templatkę, czyli gotowy szablon, albo kogoś autorski projekt graficzny.

Konieczne jest też posiadanie własnej domeny, pod którą witryna będzie widoczna w Internecie, na przykład Gnum.pl. Ostatnim krokiem jest również wykupienie hostingu.

Co to jest hosting?

Hosting to po prostu udostępnianie posiadanej przestrzeni na serwerze w Internecie, aby inni mieli do niej dostęp. Przestrzeń ta jest stale dostępna w Internecie, można ją udostępniać online np. do przechowywania plików, poczty e-mail, czy dla stron www.

Nazwa „hosting” podnosi się więc zarówno do samej czynności udostępniania przestrzeni, jak i usługi, którą oferują coraz częściej firmy, udostępniając odpłatnie jakąś część swojego serwera, aby płacący użytkownik mógł ją skonfigurować dla swoich potrzeb i kontrolować ją.

Użytkownik, który odpłatnie dysponuje przestrzenią serwera, ma pełną kontrolę nad tym, co jest widoczne w Internecie, a co jest jego zasobem, całkowicie niewidocznym dla innych użytkowników sieci.

Od tego na jakim hostingu jest strona zależy wiele rzeczy. Podpisując umowę, trzeba zwrócić m, in. uwagę na ochronę danych, transfer, backup i wiele innych parametrów.

Jeśli samodzielnie chcesz decydować o takich kwestiach, wówczas możesz zastanowić się nad wykupieniem własnego serwera dedykowanego. Będziesz miał możliwość samodzielnej konfiguracji, wybrać preferowany system operacyjny i decydować o tym, komu udostępnisz wybraną przestrzeń serwera.

Co to jest serwer?

Aby zrozumieć kwestię hostingu, warto wiedzieć, czym jest serwer. Jest to nic innego, jak po prostu komputer, który bez przerwy jest połączony z siecią Internet, posiada określoną przestrzeń, system operacyjny, właściwe parametry bezpieczeństwa i wydajność.

Bardzo ważną rolę pełni tu administrator systemu, ponieważ to on decyduje o tym, co się dzieje na serwerze, kto może z niego korzystać i wydziela przestrzeń dla takich użytkowników.

Przestrzeń na serwerze można podzielić na przykład na:

 1. hosting poczty e-mail – przestrzeń dedykowana jest do obsługi poczty,
 2. hosting plików,
 3. hosting dedykowany do obsługi stron www.

Bardzo często stosuje się określenia serwer i hosting zamiennie. Jeśli posiadasz serwer i wykupujesz usługę hostingu, oznacza to, że możesz udostępniać wybrane przez siebie zasoby w Internecie. Zastanawiasz się jak sprawdzić lokalizację serwera danej strony www? Dowiesz się o tym w dalszej części naszego artykułu.

Jakie korzyści dają usługi hostowania?

Bardzo istotne jest, aby porównać usługi firm hostingowych, ponieważ każda może mieć inną ofertę. Pamiętaj, że zależy Ci na osiągnięciu maksimum korzyści.

Dobry hosting powinien:

 1. zapewniać stabilny serwer wysokiej jakości,
 2. być monitorowany przez całą dobę i wykonywać backup danych często,
 3. być właściwie skonfigurowany, dzięki czemu maksymalnie chroni przed różnymi zagrożeniami,
 4. być stale podłączony do Internetu – firma powinna ubezpieczyć się na wypadek awarii u dostawcy Internetu i serwer powinien móc od ręki połączyć się z innym łączem,
 5. mieć dobrą obsługę techniczną, która dostępna jest przez całą dobę – awarie zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i musisz mieć pewność, że uzyskasz wtedy profesjonalną pomoc.

Jeśli wykupisz dla swojej firmy hosting, zyskujesz to, że nie płacisz za stałe łącze do Internetu i nie płacisz rachunków za energię elektryczną. Nie musisz też samodzielnie zatrudniać osoby, która będzie administrowała serwerem, ponieważ powierzasz to specjalistom.

Hosting współdzielony

Ta forma hostingu jest najpopularniejszą z dostępnych na rynku. Usługodawcy dzielą zasoby jednego serwera, który jest bardzo wydajny i korzysta z nich wielu klientów. Kosz takiego konta to zaledwie kilkadziesiąt złotych w skali całego roku.

Firma hostingowa zajmuje się administrowaniem takimi usługami, a klient ma do swojej dyspozycji bardzo funkcjonalny i intuicyjny panel administracyjny, dzięki któremu może łatwo i szybko zarządzać swoim kontem.

Dzięki stałej opiece usługodawcy, nie musisz znać się na sprzęcie i administrowaniu serwerami. Firmy te stale monitorują swoje serwery i same zajmują się naprawianiem problemów, kiedy tylko te się pojawiają, a klient nie ma o nich bladego pojęcia.

Korzystając z takiej usługi musisz pamiętać, że ma również innych użytkowników, a ich działania mogą wpływać na wydajność serwera.

Bardzo ważne jest, aby poznać szczegółowe parametry, ponieważ każdy usługodawca ma prawo zaoferować nieco inne. Jeśli chcesz skorzystać z oprogramowania, które nie znajduje się na serwerze, niestety jesteś zmuszony pytać o zgodę administratora i prosić o jego zainstalowanie specjalnie dla Ciebie. Jeśli konieczne są wówczas poważniejsze zmiany w konfiguracji serwera, musisz liczyć się z tym, że firma hostingowa odmówi Ci.

Hosting specjalistyczny

Decydując się na tę usługę, klient otrzymuje serwer na swój własny użytek i nie dzieli go z innymi użytkownikami. Jest to dobre rozwiązanie dla dużych firm i ich stron www oraz poczty mailowej, jak również osób, które po prostu mają większe oczekiwania i mogą za nie zapłacić większą sumę.

Zyskujesz doskonałą wydajność, zaawansowane możliwości kontroli nad swoją stroną, duży stopień bezpieczeństwa. Powinieneś jednak posiadać specjalistyczną wiedzę, aby móc samodzielnie zajmować się wieloma kwestiami, które przy hostingu współdzielonym w ogóle Cię nie interesują. Powinieneś liczyć się też z wyższymi kosztami.

Hosting DNS

DNS w skrócie oznacza System Nazw Domenowych. Jest to system, który tłumaczy nazwy domenowe rozumiane przez nas, ludzi – na przykład mójsklep.pl na adresy IP odpowiadające konkretnym komputerom i innym urządzeniom działającym w Internecie. Jak działa hosting DNS?

W systemie DNS wyróżnia się dwa główne typy stosowanych serwerów:

 1. autorytatywne – przechowują konfigurację domen i odpowiadają tylko na zapytania kierowane przez inne serwery DNS. Nie odpowiadają na zapytania resolverów.
 2. serwery rekurencyjne – znajdują adres IP dla domeny. Zapisywane są w konfiguracji sieci komputerów.

System DNS polega na tym, że domeny przechowywane są w formacie rekordów. Każdy z nich ma swoją nazwę oraz przeznaczenie. Hosting DNS daje wiele możliwości konfiguracji, dlatego firmy oferujące taką usługę muszą zapewnić swoim użytkownikom duży poziom wsparcia przy konfiguracji.

Serwer w chmurze

Ostatnia opcja z możliwych i dostępnych na rynku to cloud server. To ciekawa i nowoczesna alternatywa dla fizycznych serwerów. To rozwiązanie daje dużą elastyczność i zaawansowane możliwości konfiguracji.

Nadaje się jednak dla osób, które mają sporą wiedzę i oczekują nowatorskich, zaawansowanych usług. Taki hosting nie należy również do opcji najtańszych.

Wiele osób uważa, że serwery znajdujące się w chmurach to nasza przyszłość i z czasem tylko takie będą dostępne w powszechnej ofercie.

Jakie informacje o stronie i hostingu są dostępne?

Wiele informacji dotyczących strony www oraz firmie świadczącej usługi hostingu możesz uzyskać bez najmniejszego problemu. Są to informacje publiczne, do których każdy użytkownik sieci ma dostęp. Bardzo ułatwia to wiele kwestii.

 1. dane kontaktowe do administratora,
 2. dane właściciela strony – osoby lub organizacji, do której witryna należy,
 3. informacje o rejestratorze serwisu,
 4. status domeny,
 5. adres IP domeny
 6. nazwę firmy, która jest dostawcą usługi internetowej – szukaj jej pod skrótem ISP – internet service provider,
 7. dowiesz się, kiedy domena została utworzona, kiedy wygasa oraz kiedy po raz ostatni dokonywano modyfikacji na niej,
 8. poznasz również nazwy i lokalizację serwerów.

Po co nam wiedza o hostingu strony?

Jeśli spodoba Ci się strona konkurencyjna i chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić hosting domeny i kto ma tak dobrą ofertę, abyś sam mógł z niej korzystać, masz taką możliwość. Na rynku można spotkać wiele różnych ofert. Dzięki takiej wiedzy znacznie szybciej znajdziesz odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Być może będziesz również chciał wiedzieć, jak sprawdzić na jakim hostingu jest strona twojej firmy. Usługodawcy często skupiają się na różnych parametrach, spośród których trzeba wybrać te najkorzystniejsze dla siebie. Pamiętaj, że całkiem inny hosting jest Ci potrzebny, jeśli prowadzisz małego bloga, niż jeśli planujesz otworzyć sklep internetowy i każdego dnia aktualizować swoją ofertę.

Po co jeszcze może przydać Ci się informacja jak sprawdzić hosting?

 • Jeśli deweloper, który tworzył stronę przekazał Ci informację o hostingu, ale już zapomniałeś i zgubiłeś papiery,
 • kiedy deweloper zapomni przekazać Ci te informacje,
 • jeżeli na innej stronie www znajdziesz przypadkiem materiały, których Ty jesteś autorem i będziesz chciał skontaktować się z nim, żeby je usunął,
 • chcesz zgłosić do firmy hostingowej jakieś nadużycie, którego dopuszcza się właściciel jakieś strony www i potrzebujesz do niej kontaktu.

W dzisiejszych czasach wiedza ta jest niezwykle cenna i bardzo ułatwia kontakt z właścicielem witryny, która Cię zainteresowała lub z usługodawcą.

Jak sprawdzić na jakim hostingu jest strona?

Kiedy czyjaś witryna bardzo Cię zainteresuje i będziesz chciał dowiedzieć się czegoś o jej hostingu lub z innych przyczyn będziesz chciał dowiedzieć się, jak sprawdzić hosting domeny własnej, nie powinno Ci to sprawić trudności.

Możesz to zrobić całkowicie samodzielnie, dzięki funkcjonalnym narzędziom. Wystarczy chwila, abyś uzyskał najważniejsze dla Ciebie informacje. Większość z dostępnych usług i narzędzi jest całkowicie darmowa i dostępna od ręki.

Gdzie hostowana jest strona?

Nie wiesz jak zabrać się za to zadanie? Czego potrzebujesz, żeby dowiedzieć się więcej o firmie świadczącej usługi hostingu dla właściciela konkretnej witryny? W zasadzie wystarczy Ci znajomość domeny, pod którą wybrana strona znajduje się w sieci. Poza tym, musisz wybrać dogodne dla siebie narzędzie.

Znajdziesz ich bardzo wiele. Jest to bardzo proste i intuicyjne. Poniżej prezentujemy dla Ciebie najbardziej popularne narzędzia do sprawdzania, gdzie hostowana jest strona www.

Narzędzia do sprawdzania serwerów

 1. Baza WHOIS NASK – Baza Krajowego Rejestru Domen WHOIS działa bardzo intuicyjnie. Wystarczy, że w odpowiednie pole wpiszesz nazwę interesującej Cię domeny. Pamiętaj,
 2. aby nie używać żadnych przedrostków, np. www). Jeśli masz problemy z uzyskaniem pożądanej informacji, możesz pozyskać je również telefonicznie. Dzięki WHOIS możesz dowiedzieć się, czy strona jest aktywna, czy nie, kiedy powstała i była ostatnio modyfikowana przez jej właściciela, do kogo strona należy i kiedy kończy się jej okres rozliczeniowy.
 3. Serwis WhoisHostingThis – dzięki niemu w ciągu kilku sekund całkowicie za darmo uzyskasz wszystkie informacje, które Cię interesujesz. Serwis udostępni Ci także adres IP strony i nazwy jej serwerów.
 4. WHOIS DomainTools – to kolejne darmowe narzędzie, które dodatkowo wskaże Ci lokację adresu IP, czyli państwo, a nawet region, historię zmian typu serwera i wiele, wiele innych.
 5. SSL – ta wyszukiwarka zapewnia dość skromną informację zwrotną. Możesz liczyć na wiedzę o adresie IP, nazwie domeny, rodzaju serwera. Wyszukiwarka nie poda Ci jednak nazwy hostingodawcy.
 6. Check Host – następne bezpłatne narzędzie służące do monitorowania stron www, rekordów DNS lub adresów IP. Można dzięki niemu dowiedzieć się, kto jest właścicielem strony, poznać jej adres IP, lokalizację serwerów z oznaczeniem jej na mapie i dostawcę usług.
 7. Hosting Checker – portal zwracający informacje o nazwie dostawcy usług, adresie IP, numerze i nazwie systemu autonomicznego, lokalizacji serwera i odwrotnym DNS.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru usługi hostingu?

Wybierając hosting dla swojej strony z pewnością warto kierować się podanymi przez firmę oferującą usługi parametrami serwera i innymi kwestiami, takimi jak:

 1. stan techniczny – bardzo ważny jest stan samych dysków oraz pozostałych podzespołów, które są niezbędne do prawidłowego działania serwera,
 2. szybkość łącza – od tego parametru zależy to, jak szybko wyświetlać się będzie Twoja strona,
 3. Uptime – określenie to oznacza czas, kiedy serwer działa bezawaryjnie – parametr ten wyraża się w wartościach procentowych. Zaleca się, aby wynosił 99%, dlatego jeżeli tak nie jest, najlepiej sprawdzić, czy firma hostingowa przewiduje w umowie rekompensatę, jeżeli wskaźnik ten będzie mniejszy,
 4. bezpieczeństwo – trzeba sprawdzić, czy usługodawca zapewnia ochronę danych, a w szczególności chroni dane wrażliwe, jak dane osobowe, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej,
 5. limit dostępnej powierzchni dyskowej – zwykła firmowa strona całkowicie poradzi sobie z limitem przestrzeni dyskowej, która wynosi 200 MB, jednak jeśli na Twojej stronie znajdują się pliki multimedialne lub filmiki i zdjęcia, wówczas taka pojemność nie będzie wystarczająca – zwróć na to również uwagę, jeśli zamierzasz korzystać z firmowego maila założonego pod domeną swojej witryny,
 6. backup – dzisiaj w standardzie powinna być oferta backupu, czyli wykonywania kopii bezpieczeństwa wszystkich danych, jakie zamieszczane są na serwerze. Najlepiej upewnić się w jaki sposób i z jaką częstotliwością takich kopii dokonuje firma.

Być może szkoda Ci czasu na porównywanie tych parametrów, jednak warto to zrobić, aby wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie i swojej strony www. W Internecie znajdziesz również rankingi, które porównują usługodawców pod różnymi względami.

Jaki hosting będzie najlepszy dla Twojej firmy?

To, na jakim hostingu jest strona ma duże znaczenie, dla jej funkcjonalności. Strona małej firmy zwykle posiada 10GB transferu oraz 1GB pojemności dyskowej. Są to parametry odpowiednie dla standardowej strony, jednak jeśli mamy zamiar zakładać więcej subdomen lub kont e-mail, lepiej rozważyć jest nieco lepszy i pojemniejszy hosting. Oczywiście, masz również możliwość wykupienia lepszego hostingu, kiedy Twoja strona www się rozrośnie i rozwinie wraz z rozwojem samej firmy.

Większość firm hostingujących nie stwarza problemów klientom, ponieważ dla nich oznacza to zawsze zarobek. Jeśli chcesz wybrać hosting dla swojej strony, sprawdź czy dany usługodawca nie oferuje możliwości bezpłatnego testowania swoich usług. Dzięki takiej opcji możesz szybko ocenić, czy wybrane parametry są wystarczające.

Top 10 firm hostingowych w Polsce

Każdego dnia pojawiają się w Polsce kolejne firmy oferujące usługi hostingowe dla właścicieli stron www – zarówno tych indywidualnych, jak i dużych, firmowych. Ich pozycje na rynku często się zmieniają, ponieważ zależy to od ilości domen, które korzystają z usług danej firmy, ale również udziału w rynku.

Należy również zwrócić uwagę na oceny samych użytkowników, które choć subiektywne – wiele mówią o usługodawcach. Większość z nich zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo swoich danych zamieszczanych na serwerze, to jak często robiona jest kopia zapasowa, czy panel administracyjny jest łatwy w obsłudze i intuicyjny oraz jak szybko można uzyskać profesjonalną pomoc i wsparcie usługodawcy.

Poniżej prezentujemy sześć firm hostingowych świadczących usługi w Polsce, które są najwyżej oceniane przez klientów:

 1. lh.pl,
 2. cyberfolks.pl,
 3. ohv.pl,
 4. attermarket.pl,
 5. cloudflare.pl,
 6. zenbox.pl

Poszukując firmy świadczącej takie usługi, warto zapoznać się z ofertą powyższych usługodawców i porównać jej parametry.

Wiesz już jaki hosting wybrać?

Dzięki naszemu opracowaniu wiesz już jak sprawdzić lokalizację serwera, właściciela domeny oraz firmę hostingową. Jesteś w stanie pozyskać wiele informacji, w zależności od tego, które z nich są Ci najbardziej potrzebne w danej chwili.

Jeśli poszukujesz najlepszej oferty, skorzystaj z narzędzi opisanych w naszym artykule i dowiedz się, kto odpowiada za hosting tych, które robią na Tobie najbardziej pozytywne wrażenie. Warto przeprowadzić tego typu eksperyment, aby sprawdzić, czy jakaś usługa wyraźnie dominuje na rynku. Wybór jest naprawdę duży.

Przede wszystkim, rozważ, jakie są Twoje potrzeby. Czy prowadzisz małą stronę, czy może planujesz jej dynamiczny rozwój. Zastanów się również, czy chcesz samodzielnie administrować serwerem, czy też wolisz to zadanie powierzyć profesjonalistom, którzy mają odpowiednie doświadczenie.

Z naszej strony serdecznie polecamy firmę lh.pl, która znalazła się bardzo wysoko w zaprezentowanym przez nas rankingu usługodawców, a jednocześnie prezentuje ciekawą ofertę i dobre warunki cenowe dla swoich klientów. Jako partner tej firmy proponujemy Ci korzystny kod rabatowy, upoważniający do 20% zniżki.

Jak sprawdzić gdzie hostowana jest strona?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.