W prostocie tkwi siła – marketingowa moc hasła reklamowego Nike

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, gdy widzisz przed sobą zwrot „Just do it”? Nike. Jestem niemal pewna, że taka była odpowiedź. W artykule odpowiem, dlaczego ten slogan od lat zajmuje miejsce w czołówce haseł reklamowych.

Nike to światowy gigant, jeśli chodzi o produkcję odzieży i obuwia sportowego. Marka rozpoznawalna jest na każdym kontynencie, podobnie jak niezapomniane są ich hasła reklamowe.

Zabójcza skuteczność – jak do tego doszło?

Historia sloganu może być dla niektórych nieco przerażająca, ale na pewno nie jest szablonowa.

Mamy rok 1988 i znajdujemy się w słynnej agencji Wieden-Kennedy. Trwa gorąca dyskusja, podczas której pada po raz pierwszy „Just do it”. Dan Wieden wpadł wówczas na ten pomysł, jednak nasuwa się kluczowe pytanie: Czym się inspirował, wymyślając obecnie jedno z najpopularniejszych haseł reklamowych?

Oferta Gnum.pl zapewnia najtańsze przedłużenie domen na polskim rynku. w Ofercie dostępne są domeny krajowe, europejskie oraz globalne. Sprawdź cennik na stronie Gnum.pl i porównaj z cenami innych rejestratorów!

Inspiracją były ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią seryjny morderca. Gary Gilmore za swoje brutalne czyny został skazany na rozstrzelanie, co ciekawe – sam poprosił o wymierzenie dla siebie najokrutniejszej kary. W ostatnich chwilach życia, wypowiedział słowa „Let’s do it”. Wieden nieco je zmodyfikował i tym samym „Just do it” stało się jednym z najpopularniejszych sloganów w historii.

Prosto do celu

Hasło samo w sobie jest dość proste. Mówi nam o tym, że jeśli chcemy coś osiągnąć, bez zwlekania musimy wziąć się do pracy. Jednak historia jaka za nim stoi jest naprawdę niebanalna, prawda? Poza tym Dan Wieden wcale nie przejmował się tym, że jego pomysł wywodzi się od słów mordercy, wręcz przeciwnie – często to podkreślał.

Slogan okazał się na tyle trafny, że Nike już od 31 lat wykorzystuje go w swojej strategii. Nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić.

Zainteresowała Cię historia hasła reklamowego Nike i chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do przeglądu haseł reklamowych innych kultowych marek na blogu!

W prostocie tkwi siła – marketingowa moc hasła reklamowego Nike
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.