Emoji w nazwie domeny – emotikony podbijają Internet

Od czasów, gdy rozpowszechniły się wiadomości tekstowe w formie SMS’ów, a następnie mali oraz różnego rodzaju komunikatorów internetowych, bardzo dużą popularność zdobyły emotikony wyrażające pełne spektrum emocji. Kwestią czasu pozostało, aż ktoś spróbuje użyć emotikony podczas rejestrowania swojej domeny internetowej, co jednak na samym początku nie spodobało się organizacjom zarządzającym systemem DNS, czyli instytucjami odpowiedzialnym za zarządzanie przekierowywaniem ruchu w internecie.

Używanie emotikonek jest jednak na tyle popularne, że nawet najważniejsi decydenci pochylili się nad tym i wprowadzili możliwość rejestrowania tego typu domen, co miało już kilka precedensów. W praktyce proces ten rozpoczęły duże korporacje, które zaczęły wykorzystywać tę możliwość do celów marketingowych.

Techniczne aspekty emotikonek w nazwie domeny

Od strony technicznej zawarcie emotikonki w domenie jest dość proste. Aktualnie przeglądarka internetowa Google w pełni obsługuje tę technologię i indeksuje takie domeny. Można więc przeglądać strony internetowe z ich pełnymi adresami zapisanymi w formie emotikony, a wyszukiwarka nie będzie wyświetlała ciągu znaków, a pełny obrazek. Technicznie sprowadza się to do konieczności zapisania odpowiednio domeny w formie punycode. Z całą pewnością ma to swoje zastosowanie do celów marketingowych. Można dzięki temu się wyróżnić i zapaść w pamięci użytkownikom Internetu, gdyż jest o bardzo oryginalny sposób na utkwienie w pamięci internauty.

Takie praktyki swoje zastosowanie znajduje przeważnie w portalach mobilnych, gdzie zastosowanie emotikonek jest o wiele częstsze niż w klasycznych serwisach. Pierwsza domena tego typu została zarejestrowana już niemalże dwadzieścia lat temu, bo w 2001 roku, podczas gdy w okolicach 2015 roku stało się to już powszechnie możliwe i stosowane na szerszą skalę, a przeglądarki internetowe oraz wyszukiwarki są w pełni kompatybilne z takim działaniem.

Emoji w nazwie domeny – emotikony podbijają Internet
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.