Efekt Dunninga-Krugera – na czym polega?

Dlaczego wielu ludzi po przeczytaniu kilku książek zachowuje się jakby, pozjadało wszystkie rozumy? Co odpowiada za to, że prawdziwi eksperci mają w sobie tak duże pokłady pokory? Za to wszystko i wiele więcej odpowiedzialny jest Efekt Dunninga-Krugera, inaczej znany jako efekt Kruger-Dunninga.

Czym jest Efekt Dunninga-Krugera?

Zanim przejdziemy do tłumaczenia czym, jest Efekt Dunninga-Krugera poświęcimy moment autorom. Za efekt odpowiedzialnych jest dwóch socjologów z prestiżowego Uniwersytetu Cornella: David Dunning i Justin Kruger

Sam efekt jest jednym z błędów poznawczych – nieracjonalny sposób postrzegania rzeczywistości. Sprowadza się do tego, że osoby o małej wiedzy lub niskich kwalifikacjach przeceniają swoje umiejętności. Natomiast osoby odznaczające się ponad przeciętną wiedzą, odwrotnie – zaniżają je.

Bardzo niskie ceny domen regionalnych w serwisie Gnum.pl mimo, że od wielu lat są bezkonkurencyjne na polskim rynku, nie są cenami promocyjnymi. Wszelkie promocje domen regionalnych, które będą wprowadzane w Gnum.pl będą jeszcze atrakcyjniejsze niż ceny podane w hurtowym cenniku domen.

Gdzie należy szukać wyjaśnienia? Odpowiada za nie brak wiedzy początkujących, wynikająca z tego ignorancja przekłada się na większą pewność siebie. Co więcej, niekompetentne osoby nie tylko nie potrafią ocenić własnych umiejętności, ale również umiejętności innych. 

Brakuje konkretów? Nic prostszego

Wystarczy przytoczyć jedno z wielu badań – dla przykładu badanie na studentach Uniwersytetu w Illinois. Zanim studenci otrzymali wyniki testu z gramatyki poproszono ich o subiektywną opinię na temat rezultatów. 

Jaki był wniosek? Ci, którzy osiągnęli najgorsze wyniki, uważali – że może to nie jest praca ich marzeń, ale na pewno znajdą się w górnej stawce. Natomiast Ci, którzy byli przekonani, że test z gramatyki poszedł im źle, osiągnęli co najmniej przeciętne wyniki. 

Nie inaczej było w przypadku lotników czy kierowców, gdzie 70% twierdzi, że jeżdżą lepiej niż pozostali.

Wpływ na samoocenę 

Jak Ci się wydaje, czym spowodowana jest zaniżona samoocena ekspertów?Zasadniczo wpływają na to dwie kwestie. 

Pierwsza kwestia, eksperci – sądzą, że jeśli im udało się coś osiągnąć lub zrealizować to znaczy nie jest to nic wyjątkowego i każdy jest w stanie to zrobić. 

Druga kwestia, czyli w zasadzie inny błąd poznawczy – Klątwa Wiedzy. Im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej jesteśmy świadomi ile jeszcze, musimy się nauczyć lub jak „pojemna” jest dana dziedzina.  

W 2000 roku uczeni za swoje badania otrzymali nagrodę Ig Nobla. Kapituła przyznaje ją za badania, które w pierwszym momencie prowadzą do śmiechu. Natomiast po głębszej refleksji badania mają faktyczną wartość naukową

Efekt Dunninga-Krugera – na czym polega?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator