Dropshipping – szansa dla początkujących przedsiębiorców?

Marzysz o założeniu sklepu internetowego? Ale na start brakuje Ci wielotysięcznego budżetu lub po prostu nie stać Cię na wynajęcie kosztownego magazynu. Jest dla Ciebie szansa, mianowicie mowa o Dropshippingu. Z artykułu dowiesz się, czym jest oraz poznasz jego zalety i wady.

Fundamentem tej formy działalności są zdrowe i uczciwe relacje między sklepem internetowym, a hurtownią.

W ramach współpracy sklep internetowy pełni rolę pośrednika. Kiedy klient dokonuje zakupu konkretnego produktu, informację otrzymuje hurtownia – po jej stronie leży przygotowanie i wysłanie paczki. Dobrze prowadzony dropshipping działa na tyle sprawnie i szybko, że klient nie będzie świadomy o tej formie współpracy.

Brzmi świetnie, teraz skupmy się na mocnych i słabych stronach.

Mocne strony Dropshippingu

Z perspektywy właściciela sklepu internetowego, opłaty należy przeznaczyć na funkcjonowanie strony www oraz na reklamę, głównie online. Z tego tytułu próg wejścia w ten typ działalności jest stosunkowo niski.

Kluczową zaletą Dropshippingu jest brak potrzeby posiadania magazynu. Koszty zatowarowania magazynu mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Nie wspominając o kosztach wynajęcia, prowadzenia czy pracownikach.

W przypadku stawiania pierwszych kroków w prowadzeniu sklepu internetowego nigdy nie wiadomo, czy zamówiony towar uda się sprzedać. Konkurencji na rynku na pewno nie brakuje.

Przedłużenie domeny to proces cykliczny. Aby nie stracić swojej domeny internetowej należy pamiętać, że jednorazowe przedłużenie – odnowienie domeny, obejmuje okres 1 roku. Nie ma znaczenia czy jest to domena .pl czy zagraniczna.

Dropshipping pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów i minimalizować ryzyko.

Słabe strony Dropshippingu

Na temat zalet już trochę wiesz, ale co z wadami?

Skoro Dropshipping minimalizuje Twoje ryzyko, to również minimalizuje potencjalny zysk. To właśnie hurtownia dyktuje ceny, a Ty od nich zaczynasz ustalać cenę w sklepie. Prowadzi to do sytuacji, w której Twoja marża nie jest zbyt duża, ale z drugiej strony nie ponosisz kosztów logistyki.

W tej kwestii najlepiej sprawdzi się prosta matematyka, która powie Ci co się najbardziej opłaca.

Nierzetelna hurtownia, to najgorsze co może Cię spotkać w przypadku dropshippingu. Co z tego, że klient kupił w Twoim sklepie produkt, jeśli paczkę dostanie po dłuższym czasie, a spakowana będzie w niedbały sposób. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonych partnerów.

Podsumowanie

Jeśli nie masz dużego budżetu na start, ale koniecznie czujesz potrzebę zostania małym przedsiębiorcą, ciekawym rozwiązaniem będzie dropshipping. Pamiętaj, że wymaga on dobrej kalkulacji i sprawdzonych hurtowni.

Dropshipping – szansa dla początkujących przedsiębiorców?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.