Jaką domenę wybrać – eu. czy pl.?

Prowadząc swój biznes w Internecie na pewno dojdziesz do momentu, w którym musisz zadecydować o nazwie domeny. Lepiej wybrać domenę europejską czy może polską? Która akurat lepiej sprawdzi się w Twoim biznesie? Tego dowiesz się w tym artykule. Więcej na temat domen możesz przeczytać w sekcji FAQ na Gnum.pl

Posługując się analogią wizytówki, domena internatowa to element naszej cyfrowej tożsamości. Witryna wraz z domeną są punktem stykowym, z którym potencjalny klient styka się w sieci jako pierwszy.

Dobrze skrojona domena może dać Twojej firmie przewagą nad konkurencją. Natomiast zła, negatywnie wpływa na wizerunek marki . Zanim zdecydujesz wybrać rozszerzenie domeny, pamiętaj ma ona duży wpływ na widoczność strony.

Które rozszerzenie?

Nawiązując do tytułu, nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozszerzenie jest dla Twojej firmy lepszym rozwiązaniem. Wpływa na to wiele czynników. Zanim podejmiesz decyzje powinieneś przeanalizować swoją obecną sytuację oraz plany na przyszłość.

Odpowiedz sobie na pytanie – Kto jest Twoim klientem? Nie zapomnij o efekcie „skalowania”. Być może Twoja firma już teraz lub za kilka lat wejdzie na rynek europejskich, wtedy rozszerzenie .eu jest koniecznością.

Co nieco o rozszerzeniu .pl

Zdecydowanie jest to przez Polaków najczęściej wybierane rozszerzenie. Ponad 73% zarejestrowanych stron internetowych posługuje się domeną o rozszerzeniu .pl. Prezentowane dane pokazują, że sprawdza się w różnorakich branżach – od sklepów internetowych, portali informacyjnych po strony internetowe. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku lokalnych biznesów i tych, dla których grupą docelową są Polacy.

Cena domeny internetowej uzależniona jest w dużej mierze od narzuconej przez główny rejestr cenie sprzedaży domen autoryzowanym rejestratorom. Drugiem czynnikiem, od którego zależy cena domeny to rodzaj domeny. Różnica między ceną domeny regionalnej IDN a ceną domeny pierwszego stopnia .pl jest nawet 10-krotnie wyższa.

Zdecydowanie największą przeszkodą w przypadku domen o rozszerzeniu .pl jest ich dostępność. Domena o rozszerzeniu .pl postrzegana jest jako pierwsza, z tego tytułu budzi wśród konsumentów zaufanie.

Mocne strony rozszerzenia .eu

Świetną alternatywą dla domeny o rozszerzeniu .pl, jest domena.eu. To właśnie ona cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uwarunkowane, jest to kilkoma czynnikami…

Przede wszystkim jest to alternatywa dla „przepełnionej” domeny .pl, jest ona dużo łatwiej dostępna. Co wpływa na jej niższy koszt pozyskania.

Rynek europejski jest znacznie większy niż krajowy, więc jeśli planujesz „skalować” swój biznes, rozszerzenie kontynentalne (.eu) jest dobrym rozwiązaniem. Co więcej pozwala Ci być lepiej zauważalnym na arenie europejskiej. Dzięki niemu zwiększasz swój zasięg międzynarodowy.

Inwestycja w przyszłość. Co jeśli już dziś zarejestrujesz domenę .eu, która za kilka lat mogłaby kosztować krocie. Rejestrując ją teraz, unikasz rywalizacji o nią w przyszłości.

Złoty środek

Idealnym rozwiązaniem byłoby wykupienie całego pakietu domen. Pakiet powinien obejmować podstawowe rozszerzenia – .pl, .com, .com.pl oraz .eu. W praktyce wyglądało, by tak:

  • www.gnumdomeny.pl
  • www.gnumdomeny.com
  • www.gnumdomeny.com.pl
  • www.gnumdomeny.eu

W nim znajdować się powinny adresy z użyciem słów kluczowych.

  • www.gnumdomeny.pl
  • www.gnum-domeny.pl

Dodatkowo świetny rozwiązaniem byłoby wzbogacenie pakietu o domeny regionalne.

  • www.gnum.poznan.pl
  • www.gnum.wielkopolska.pl

Wykup całego pakietu domen daje Ci gwarancje, że potencjalny klient bez problemu trafi na twoją stronę internetową. W tej sytuacji ważne, aby ustalić jeden „fundamentalny” adres – www.gnumdomeny.pl, a pozostałe przekierowywać.

Niestety w wielu przypadkach nie będziesz miał możliwości wykupienia pełnego pakietu domen.

Podsumowanie

Podobnie, jak w wielu życiowych sytuacjach pośpiech nie jest wskazany. Pamiętaj rejestracja domeny trwa zaledwie kilka minut, natomiast użytkować ja będziesz przez wiele lat. 

Rejestrując domenę nie możesz lekceważyć żadnego z jej członów. Dobrze skrojona pozwoli Ci przyspieszyć Twój sukces w Internecie, natomiast zła może być dla ciebie ciężkim balastem.

Zanim zdecydujesz się wybrać konkretną, przeanalizują swoją sytuację.

Jaką domenę wybrać – eu. czy pl.?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.