Czym jest i jak odwiedzić Dark Web?

Przyjęło się, że Internet jest strefą całkowicie wolną, a jego użytkownicy mogą być w pełni anonimowi, jeśli sobie tego życzą. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż administratorzy poszczególnych serwisów, a także właściciele sieci telekomunikacyjnych mają dostęp do niemalże wszystkich danych związanych z użytkownikami Internetu.

W praktyce oznacza to, że odpowiednie służby, takie jak policja mogą natychmiast rozpoznać miejsce, z którego wysłano określoną wiadomość lub kto stoi za daną stroną internetową. Dzieje się tak za sprawą tego, że każda strona ma przypisany adres IP, który jest bezpośrednio powiązany z konkretnym, fizycznym serwerem. Wiadomości tekstowe lub wrzucane pliki także są wysyłane z fizycznych serwerów, które łatwo namierzyć. To wszystko sprawia, że sieć jest bardzo trudno monitorować, kontrolować i na nią wpływać, ale mimo wszystko jest to możliwe. Jednak nie dzieje się tak zawsze.

Domena internetowa to nie tylko unikalna nazwa domeny, ale również jedna z wielu dostępnych końcówek. Końcówki domen znane bardziej jako rodzaje domen dają o wiele większe możliwość w przypadku, gdy wybrana przez nas nazwa domeny jest już zajęta. W takim przypadku oprócz bardzo popularnej w Polsce końcówki .pl do wyboru zostaję nam np. domena europejska .eu lub domena .com

Czym jest Dark Web?

W Internecie funkcjonuje strefa, która jest niejako wyjęta spod prawa. Są to serwisy, które pomimo, że znajdują się na fizycznych serwerach, to trudno je zlokalizować, gdyż mają ukryty adres IP. Na takie strony nie da się trafić przypadkiem, gdyż nie są indeksowane przez żadne wyszukiwarki internetowe. Trzeba do tego posiadać wyszukiwarkę działającą w sieci Tor. Wiele publicznych, działających legalnie serwisów funkcjonuje w sieci Tor, lokując tam część swoich usług. Jest to jednak mało powszechna praktyka i znajdują się tam głównie szemrane serwisu.

Na takich stronach można spotkać się z:

  • Ofertami zakupu broni
  • Handlem narkotykami
  • Informacjami od organizacji terrorystycznych
  • Nielegalną pornografią

Właściciele takich stron, a także ich użytkownicy są niemalże nieuchwytni, gdyż standardowe metody, które służą do obsługiwania sieci Internet, nie mają tutaj zastosowania. Pozwala to na zachowanie całkowitej anonimowości, przez co strony w sieci Tor zbierają szemrane towarzystwo. Warto jednak wspomnieć, że przeglądarkę Tor może ściągnąć każdy. Także policja oraz specjalne służby, które są na tyle biegłe w nowych technologiach, aby podołać temu zadaniu, regularnie kontrolują i monitorują tę sferę Internetu, pomimo że nie mają na nią żadnego wpływu.

Warto jednak pamiętać, aby mimo to nie podawać tam swoich prawdziwych danych osobowych, ani jakichkolwiek innych, wrażliwych danych, które można by wykorzystać w nieuczciwy sposób. Komunikując się z kimkolwiek w sieci Tor, trzeba pamiętać o tym, że każdy tam może zachować anonimowość, przez co nigdy się nie wiem, z kim naprawdę się komunikuje.

Czym jest i jak odwiedzić Dark Web?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.