Co to jest serwer VPS?

Istnieje dużo prawdopodobieństwo, że chociaż raz w życiu szukałeś/aś hostingu dla swojej witryny, sklepu czy bloga. Być może w trakcie tego procesu spotkałeś się z pojęciem VPS, który jest świetną alternatywą między serwerem dedykowanym, a współdzielonym.

Virtual Private Server (VPS) w dużym uproszczeniu jest to podział fizycznej maszyny (serwera) na kilka mniejszych wirtualnych serwerów. Każdy spośród nich imituje coś na wzór serwera dedykowanego.

Z perspektywy administracyjnej umożliwia pełny dostęp do konta root, które pozwala na kontrolę nad systemem operacyjnym. Jedną z przewag VPS nad hostingiem współdzielonym jest to, że daje opcję kastomizowania względem potrzeb użytkownika.

Inną ważną cechą VPS jest bezpieczeństwo, które pozwala na całkowitą autonomię między serwerami VPS znajdującymi na jednym fizycznym serwerze. Gwarantuje to separację środowiska, niezależności uruchamianych procesów oraz indywidualny dostęp do fizycznych zasobów sprzętowych – karty sieciowej czy procesora.

Przewaga nad hostingiem współdzielonym

Hosting współdzielony wykorzystuje się głównie w przypadku małych i średnich zastosowań komercyjnych – landing page, bądź małych sklepów internetowych. Jego niska cena i mała pojemność przekłada się na niewielkie możliwości konfiguracyjne. Często obserwowanym problemem jest również przekroczenie zasobów serwera. Bywa także, że zmiana pakietu hostingowego nie rozwiązuje problemu.

Domeny krajowe są zawsze dwuliterowe i w większości odpowiadają kodom krajów ze standardu ISO 3166-1. Rejestratorzy domen krajowych umożliwiają również rejestracje domen krajowych drugiego stopnia. W przypadku domen polskich .pl są to domeny regionalne oraz domeny funkcjonalne.

Virtual Private Server w odróżnieniu do hostingu współdzielonego daje pełen wachlarz konfiguracji i znacznie większą funkcjonalność. Porównując, jeśli w przypadku VPS dojdzie do przekroczenia zasobów, wystarczy napisać do usługodawcy, a on może powiększyć zasoby nawet do kilku razy więcej.

Dla kogo serwery VPS

Odradza się wyboru VPS, jeśli osoba nie miała dużej styczności z hostingiem. Decydując się na VPS, użytkownik podejmuje się samodzielnej administracji serwera. Wszystkie operacje wykonywane będą przez terminal, co dla niedoświadczonej osoby może być dużym utrudnieniem. Istnieje opcja wykupienia „subskrypcji” DirectAdmin, która umożliwi Ci sterowanie serwerem VPS za pośrednictwem kilku kliknięć myszy.

Podsumowując, serwer VPS ma znacznie większy potencjał, niż serwer współdzielony. Z perspektywy finansowej, w zamian za szereg opcji, warto wydać nieco więcej pieniędzy. Niestety ze względu na trudność w administrowaniu serwera, z tego wariantu powinni korzystać co najmniej średniozaawansowani.

Oprócz hostingu potrzebujesz również domenę, a przy jej kupnie warto skorzystać z usług Gnum.pl

Co to jest serwer VPS?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.