Certyfikat SSL – do czego może Ci się przydać? [część 1]

Certyfikat SSL utożsamiany jest z bezpieczeństwem w sieci. Celem, dla którego powstał SSL jest ochrona witryn internetowych. Technologia SSL odpowiada za szyfrowanie przesyłanych treści, dzięki czemu transmitowane informacje są zabezpieczone przed osobami trzecimi. Dzięki szyfrowaniu SSL przechwycona informacja staje się bezużyteczna.

Co to jest SSL

SSL inaczej Security Socket Layer to zbiór technologii gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie przesyłania informacji. Technologia SSL do szyfrowania wykorzystuje klucz AES.

Zastanawiacie się pewnie jak sprawdzić, która strona jest bezpieczna i używa certyfikatu SSL. Jest to prostsze, niż myślicie!

Wystarczy sprawdzić adres witryny internetowej, jeśli w przykładowym adresie widzimy protokół https zamiast http to oznacza, że dana witryna korzysta z technologii Security Socket Layer.

W zależności od firmy, u której kupiliśmy certyfikat bezpieczeństwa, oprócz protokołu https może pojawić się zielone pole adresowe, ikona kłódki czy inny stosowany znak.

Oferta Gnum.pl zapewnia najtańsze przedłużenie domen na polskim rynku. w Ofercie dostępne są domeny krajowe, europejskie oraz globalne. Sprawdź cennik na stronie Gnum.pl i porównaj z cenami innych rejestratorów!

Rodzaje SSL

Certyfikaty zabezpieczające SSL dzieli się z uwagi na typy ich weryfikacji – sprawdzanie i poprawność. Mając to na uwadze, certyfikaty można podzielić na 3 grupy:

  1. Domain Validation (klasa DV) – podstawowa forma zabezpieczenia, odpowiada za ochronę danych transmitowanych z certyfikowanej domeny. Przy wydawaniu certyfikatu SSL sprawdzana jest autentyczność domeny, ale nie weryfikuje się danych wnioskującej firmy.
  2. Organization Validation (klasa OV) – drugi poziom uwierzytelniania. Posiada wszystkie cechy certyfikatu klasy DV, z jedną dużą różnicą. Przy wydawaniu certyfikatu zabezpieczającego, oprócz autentyczności domeny, sprawdza dane wnioskującej firmy. W jaki sposób to robi? Najczęściej prosi o wyciąg z KRS-u lub dane spółki. Certyfikat klasy OV charakteryzuje nazwa firmy, którą widzimy po kliknięciu ikony kłódki.
  3. Extended Validation (klasa EV) – inaczej pełne uwierzytelnienie. Objawia się pojawieniem nazwy firmy i zielonym oznaczeniem w pasku oraz protokołu https. Wnioskująca firma jest w pełni sprawdzana, zarówno pod względem domeny, jak i działalności. Firma badana jest pod kątem: faktycznej obecności fizycznej, statusu prawnego, realnego prowadzenia działalności oraz zgodności z danymi urzędowymi.
Certyfikat SSL – do czego może Ci się przydać? [część 1]
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.