Bitcoin – wady i zalety [część 2]

Co to jest Bitcoin? Jeśli udało Ci się przeczytać pierwszą część serii, na pewno znasz odpowiedź. Tym razem poznasz wady oraz zalety kryptowalut. Bitcoin, o którym mowa cieszy się niezwykle dużą popularnością. Czy jest to słuszne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wady

Wydawałoby się, że Bitcoin jest lekiem na całe zło. W praktyce jest nieco inaczej. Zanim zdecydujesz się zainwestować oszczędności życia, warto poznać kilka jego wad.

Na temat niezależności Bitcoina już nieco wiesz. We wcześniejszym artykule dowiedziałeś się, że wirtualna waluta nie jest kontrolowana przez żaden bank centralny. W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której kursy kryptowalut są silnie spekulacyjne.  

Niestabilność to kolejna cecha kryptowalut, ich kurs przypomina sinusoidę – jednego dnia Bitcoin znacząco zyskuje, drugiego traci. Ta cecha powoduje, że wielu specjalistów od ekonomii uważa Bitcoin za bańkę spekulacyjną. Jednym z przedstawicieli tego nurtu jest Alan Greenspan, który przed laty piastował fotel przewodniczącego Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Oszustwa finansowe, które są pokłosiem braku centralizacji i ogromnej popularności Bitcoina. Inwestowanie w krytpowaluty wiąże się z pewnym ryzykiem. Z jednej strony możesz zostać ofiarą ataku hakerskiego, jak miało to miejsce w przypadku giełdy MtGox. Z drugiej strony, w sieci nie brakuje funduszy inwestycyjnych czy firm zajmujących się kopaniem Bitcoina, których celem jest oskubanie nieświadomego inwestora. Oszustwa to jedna z największych bolączek wirtualnej waluty.

Jednym z najtrudniejszych momentów dla Bitcoina była jego delegalizacja przez chiński rząd. W pewnym stopniu było to spowodowane złym pijarem kryptowaluty. Niezależność wirtualnej monety powoduje, że nie można śledzić transakcji wykonywanych przy jej użyciu. Dlatego Bitcoin jest wykorzystywany do prania brudnych pieniędzy, bądź nawet do opłacania działalności terrorystycznej.

Zalety

Na temat wad wirtualnej waluty masz już pewne rozeznanie, a co z jej zaletami? Popularność Bitcoina każe sądzić, że jest ich nie mało i jest w tym sporo racji.

Domena .biz jest to domena internetowa przeznaczona dla stron o charakterze biznesowym. Ogłoszona została 16 listopada 2000r. a jej pełna funkcjonalność ruszyła od czerwca 2001r. Głównym powodem wprowadzenia domeny .biz było wyczerpanie zasobów domen .com.

Popularność Bitcoina przekłada się na jego płynność, która jest większa, niż w przypadku innych kryptowalut. W praktyce pozwala to wymienić wirtualną walutę na walutę tradycyjną, inaczej walutę fiat – funt, euro, dolar. Prowadzi to do sytuacji, w której Bitcoin staje się bezpieczniejszą opcją.

Wymiana P2P (peer-to-peer), a więc ogromna użyteczność. Brak pośrednictwa (m.in. banku czy operatora płatności) w trakcie transakcji pozwala niwelować koszty. Bitcoin jest dobrym rozwiązaniem w przypadku transakcji międzynarodowych, gdzie przewalutowanie generuje duże koszty. Brak pośrednictwa przekłada się na to, że przelewów za pomocą krytpowaluty możemy dokonywać nawet w święta.

Unikalny i zaszyfrowany kod gwarantuje większe bezpieczeństwo niż w przypadku tradycyjnych transakcji elektronicznych. Oczywiście zdarzają się kradzieże kryptowaluty, ale nie sposób ich porównać do ilości przestępstw na kontach bankowych. Cały system zaprojektowano w taki sposób, aby sam o siebie dbał.

Pełna anonimowość transakcji przy użyciu Bitcoina to dla wielu ogromna zaleta. Również dla osób dopuszczających się transakcji na granicy prawa. W dobie ery cyfrowej, w której informacja jest niezwykle cenna, a firmy na każdym kroku starają się zdobyć jak największą ilość danych, dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi.

Brak presji inflacyjnej. Ten efekt osiągnięto dzięki systemowi, który obliczony jest na ilość 21 milionów jednostek. Powoduje to, że Bitcoina nie można dodrukowywać.

Podsumowanie

Jak wiele rzeczy, Bitcoin ma dwie strony medalu. Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto inwestować w Bitcoin, ani inną kryptowalutę.

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się nad swoją sytuacją finansową i potrzebami, które pragniesz zaspokoić. Jedno mogę Ci odradzić – nie działaj pod wpływem chwili, impulsu, którego zapewne będziesz później żałować. Swoją decyzję oprzyj na rzetelnej wiedzy i chłodnej kalkulacji.

Bitcoin – wady i zalety [część 2]
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.