Bitcoin – dawka wiedzy [część 1]

Marzą Ci się inwestycje? Nie wiesz od czego zacząć? Zapewne na jednym z blogów przeczytałeś o kryptowalutach. Tych samych, którym wróżono rychły upadek. Jeśli chcesz się dowiedzieć o najbardziej znanej spośród kryptowalut, poświęć czas na przeczytanie artykułu.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta, inaczej wirtualna moneta to innowacyjny, rozproszony system księgowy. Jego zadaniem jest przechowywanie informacji o stanie posiadania w umownych jednostkach.

Tłumacząc w nieco bardziej przystępny sposób, kryptowaluta to wirtualna waluta, którą możesz wykorzystywać do zakupów. Wirtualna moneta przechowywana jest w komputerze lub w tzw. „portfelu” aplikacji.

Transakcja przebiega bezpośrednio między posiadaczem kryptowaluty, a kontrahentem, u którego dokonujemy płatności. Unikalny kod powoduje, że każda jednostka kryptowaluty jest wyjątkowa. Dzięki temu zabezpieczeniu nie ma mowy o kopiowaniu czy ponownym wydaniu tejże jednostki.

Obecnie dostępnych jest blisko 4 000 rodzajów kryptowalut, które znajdują się w obrocie na blisko 7 500 kryptogiełdach. Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, o której niedługo dowiesz się więcej.

Troszkę z historii

Jego początki przypadają na rok 2008, natomiast pierwszy raz użyty został w 2009 roku. Zbieg okoliczności spowodował, że zbiegło się to w czasie z największym od kilkudziesięciu lat kryzysem finansowym.

W serwisie Gnum.pl zarejestrujesz najtańsze domeny .pl w całej sieci. Najniższa cena domen dotyczy głównie domen .pl pierwszego stopnia, ale również domeny funkcjonalne i domeny regionalne.

Za twórcę Bitcoina uznaje się Satoshi Nakamoto. Nikt jednak dokładnie nie wie kim on jest, ponieważ jest to tylko umowne założnie. Czy jest to jedna osoba, czy można cała grupa? Nie sposób sprawdzić. Podejrzewano o to australijskiego biznesmena z branży IT, Craiga Stevena Wrighta. Australijczyk potwierdził plotki, co nie spotkało się jednak z aprobatą społeczności skupionej wokół Bitcona. Co więcej, owa społeczność okrzyknęła Australijczyka oszustem.

Historii Bitcoina nie można określić pasmem sukcesów. Debiutując na giełdzie MtGox, kryptowaluta została wyceniona na 0,063 dolara za jednostkę. Nie trzeba było czekać na gwałtowny wzrost. W szczytowych momentach Bitcoin wzrastał o 1400% wartości względem poprzedniego roku. Niekiedy Bitcoin kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czym w zasadzie jest Bitcoin?

W skrócie BTC, jego najważniejszą cechą jest zdecentralizowanie. Oznacza to, że nie jest zależny do emitenta centralnego, w przypadku Polski jest to Narodowy Bank Polski. W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której Bitcoin jest niezależny od rządów czy banków.

W ujęciu abstrakcyjnym jest to pieniądz wirtualny, nie mający swojego odzwierciedlenia fizycznie. Bitcoin może być tam, gdzie dociera sieć internetowa. Pozwala Ci to użyć go na drugim końcu świata, pomijając niepotrzebnych pośredników.

Z czysto technicznego punktu widzenia, jest to ciąg kilkudziesięciu znaków układających się w unikalny i zaszyfrowany kod. Cały system oparty na skomplikowanych obliczeniach matematycznych, za które odpowiedzialne są komputery.

Myśląc Bitcoin, powinna pojawić się w Twojej głowie analogia do „sieci”, która jest oparta na wymianie P2P, inaczej peer- to-peer. W praktyce wprowadza to 100% równouprawnienie. Prowadzi do tego, że dokonując transakcji, nie podlegasz niczyjej jurysdykcji. Ten system spowodował, że powstało coś na wzór cyfrowej waluty, w której mimo anonimowości wszystkie działania są transparentne.

21 milionów

21 milionów to limitu systemu, a więcej Bitcoin jest ograniczony ilościowo. Na dzień dzisiejszy znajduje się 18 043 612 i jest to 86% całkowitej ilości zasobów. Aktualną sytuacje można śledzić na stronie coinpaprika.com. Z niej dowiesz się, że obecnie za jednego Bitcoina należy zapłacić 34 026, 51 zł. Przypomnij sobie pierwsze notowanie Bitcoina. Dlaczego, tak wielu chcę inwestować w Bitcoin? Inflacja, w zasadzie odporność na nią, którą gwarantuje ograniczona podaż.

Już wiesz czym jest i kiedy się pojawił Bitcoin. Dowiedziałeś się o jego ograniczonej ilości oraz systemie. W kolejnych artykułach poświęconych Bitcoinowi, poznasz jego zalety i wady oraz czym jest technologia Blockchain.

Zdjęcia:

Bitcoin – dawka wiedzy [część 1]
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.