NIE MOŻESZ ZNALEŹĆ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE? NAPISZ DO NAS - POSTARAMY SIĘ ODPOWIEDZIEĆ JAK NAJSZYBCIEJ!

Jakie są rodzaje domen internetowych?

Obecnie na rynku internetowym mamy do wyboru ponad 1000 rodzai domen internetowych, które możemy wykorzystać do zarejestrowania swojej unikatowej nazwy domeny. Wszystkie te rodzaje dzielimy na dwie podstawowe grupy:

  1. Domena najwyższego poziomu (ang. TLD – Top-Level-Domain). Jest to domena internetowa, powyżej której nie istnieje żadna inna domena w systemie DNS.

Każda domena internetowa złożona jest z pewnej liczby nazw, które oddzielone są od siebie kropkami. Ostatnia z nazw liczona od prawej strony to domena TLD.

.pl, .com, .eu, org

Domeny najwyższego poziomu TLD dzielimy na dwa typu domen:

  • TLD krajowe (ang. ccTLD – county code TLD) – składają się zawsze z dwóch liter i są przypisane do konkretnego kraju np. Polska.pllista domen krajowych
  • TLD funkcjonalne (ang. gTLD – generic TLD) – informują o rodzaju działalności usługi przypisane do nazwy domeny np. organizacja – .orglista domen funkcjonalnych
  •  
  •      2. Domena drugiego poziomu (ang. SLD – Second-Level-Domain). Jest to domena internetowa znajdującą się w strukturze poniżej domeny najwyższego poziomu (TLD). Innymi słowy domena drugiego poziomu jest subdomeną domeny najwyższego poziomu.

Domeny drugiego poziomu bardzo często rejestrowane są przez rejestratorów krajowych domen najwyższego poziomu ccTLD np. Polska com.pl, Anglia co.uk.

Jakie są rodzaje domen internetowych?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator wewetwerter