NIE MOŻESZ ZNALEŹĆ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE? NAPISZ DO NAS - POSTARAMY SIĘ ODPOWIEDZIEĆ JAK NAJSZYBCIEJ!

Co to jest transfer domeny?

Transfer domeny jest to zmiana rejestratora domeny, ściśle odnosi się to do obsługi od strony technicznej firmy. Transfer domeny zmienia jedynie rejestratora, abonent zostaje ten sam.

Zdecydowanie najczęstszym powodem transferu domeny są tzw. „promocje” (np. domena za 0 zł), których cennik opłat przypomina przejście labiryntu. Wiele firm prowadzi politykę wprowadzania klienta w błąd, gdzie tylko pierwszy rok jest w cenie promocyjnej, natomiast opłaty za kolejne lata mogą być nawet kilkukrotnie wyższe.

Dużym ułatwieniem jest przeniesienie domeny do firmy hostingowej. Częstym zjawiskiem jest sytuacja, w której użytkownik opłaca serwer, ale zapomina opłacić domenę, co skutkuje przeniesieniem jej we wspomniany już wcześniej stan kwarantanny, a w najpoważniejszych sytuacjach usunięciem strony. Dzięki temu działaniu możemy opłacać hosting i domenę u jednego rejestratora.

Zanim zdecydujemy się na transfer domeny należy poznać procedury, które dla każdego rejestratora są inne. Transfer domeny .pl nie pociąga za sobą żadnych opłat, ani zmiany daty ważności domeny. Inaczej jest w przypadku transferu domen globalnych, który wiąże się z opłatą, ale ich okres ważności zostaje wówczas przedłużony o rok.

Nasuwa się tutaj pytanie, kiedy można dokonać transferu domeny. W przypadku domen .pl musi minąć co najmniej 5 dni od wcześniejszej rejestracji lub transferu. Transfer domen globalnych wydłużony jest aż do 60 dni. Natomiast domeny europejskie (eu) nie mają ograniczeń czasowych.

Zobacz również:

Co to jest transfer domeny?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator