NIE MOŻESZ ZNALEŹĆ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE? NAPISZ DO NAS - POSTARAMY SIĘ ODPOWIEDZIEĆ JAK NAJSZYBCIEJ!

Co łączy domeny i przeglądarki?

Zanim przejdziemy do struktury domeny i jej rodzajów, przede wszystkim należy zrozumieć, co dzieje się po wprowadzeniu adresu domeny do przeglądarki.

Po wprowadzeniu nazwy domeny do przeglądarki, najpierw następuje wysłanie zapytania do globalnych serwerów tworzących system DNS (nazw domen). Dla przykładu popularny serwer DNS to serwer Google o adresie IP 8.8.4.4. Następnie wysyła on zapytanie i szuka odpowiednich nazw serwerów powiązanych z domeną. W końca Serwer DNS Google odpowie, z jakim serwerem NS należy się połączyć aby odnaleźć tę stronę.

Aby ułatwić zrozumienie tego procesu, warto przytoczyć kolejny przykład. Nazwa Twojej strony internetowej jest zarejestrowana jako „retopdomeny.com”, wtedy jej nazwa serwera DNS mogłaby wyglądać następująco:

ns1. retopdomeny.com

ns2. retopdomeny.com

Te serwery nazw to komputery zarządzane przez firmę rejestrującą domeny, w której posiadamy naszą stronę. Firma hostingowa przekazuje naszą prośbę o adres IP dla podanej nazwy domeny do serwera, na którym jest przechowywana domena. Serwer NS DHosting wskaże i przekieruje nas w odpowiednie miejsce, czyli adres IP serwera z zawartością strony www.

Zobacz również:

Co łączy domeny i przeglądarki?
Autor publikacji:
Miłosz Gądziak
administrator Wielki fan motoryzacji i wyścigów formuły 1. Prywatnie kolekcjoner znaczków pocztowych.