Domeny Regionalne

Chcesz pozyskać klienta z rynku lokalnego? Domeny regionalne to najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

Czym jest domena regionalna?

Polskie domeny regionalne są bardziej sprecyzowane pod względem lokalizacji. Oprócz powszechnego w naszym kraju rozszerzenia .pl, korzystają one z dodatkowych słów w swoich końcówkach, które wskazują na konkretną miejscowość, województwo czy region. Typowe domeny polskie regionalne to na przykład .slask.pl (wskazująca województwo śląskie), .opole.pl czy .waw.pl (oznaczająca warszawę, zapisywana również po prostu jako .warszawa.pl). Są one doskonałe dla lokalnych portali, jak choćby tych, które skupiają się na newsach, ogłoszeniach czy różnego typu inicjatywach w wyznaczonym regionie.

Polskie domeny regionalne wskazują na to, gdzie operuje dana firma czy organizacja, a także wyróżniają się cenami, które są z reguły niższe od standardowych domen. Jest to świetne rozwiązanie dla działalności o zawężonym zasięgu, nad którym warto się zastanowić.

Domeny regionalne to domeny drugiego poziomu. Wskazują na konkretną lokalizację firmy (miasto lub region). Jest to najlepszy wybór w przypadku biznesu lokalnego. Korzystnie wpływają na wyświetlanie się serwisu w lokalnych wynikach wyszukiwania.
 • 1. Lokalny zasięg

  Działasz na określonym obszarze - oferujesz usługi lub sprzedajesz swoje towary tylko w danym mieście? Chcesz trafić do klienta z konkretnego województwa? Domeny regionalne będą najlepszym wyborem , niezależnie od tego czy prowadzisz swoją działalność w Krakowie, Trójmieście czy na terenie Limanowej!

 • 2. Oryginalność

  Podczas gdy większość firm inwestuje w domenę polską, Ty postaw na oryginalność. Domena regionalna to szansa na wyróżnienie się pośród konkurencji! To także większe prawdopodobieństwo tego, że uda Ci się zdobyć unikalny adres, który przyciągnie do Twojego serwisu jeszcze więcej nowych klientów!

 • 3. Pozycjonowanie lokalne

  Chcesz zwiększyć swoje szanse w walce z konkurencją o TOP10 na regionalne wyrażenia kluczowe? Domena regionalna może okazać się Twoim sprzymierzeńcem! Pamiętaj, że ruch pozyskiwany z organicznych wyników wyszukiwania jest niezwykle wartościowy - to grzech nie skorzystać z takiej okazji!

 • 4. Identyfikacja z klientem

  Chcesz zdobyć lokalnego klienta? Pokaż mu, że w pełni się z nim identyfikujesz, postaw na lokalny patriotyzm i wybierz domenę regionalną! Dla wielu osób wciąż jest istotne to, aby wspierać firmy z najbliższej okolicy. Inwestując w domenę regionalną, utożsamiasz się z konkretnym miejscem.

 • 5. Zaufanie

  Wybierając domenę regionalną, łatwiej zbudujesz zaufanie z klientem. Wszak co nasze, regionalne, po to chętniej sięgamy! Wykorzystaj domenę regionalną do tego, aby stworzyć trwałą więź z klientem. Adres internetowy to jedno z narzędzi, które warto wykorzystać w procesie budowania własnej marki.

 • 6. Różnorodność

  Działaj na wielu polach! Inwestycja w domeny regionalne nie musi kolidować ze strategią pozyskiwania klientów z całego kraju! Zyskujesz dzięki temu różnorodność możliwości! Sukces w biznesie zależy tylko od tego, czy maksymalnie wykorzystasz potencjał drzemiący w różnych kanałach dotarcia do klientów.

CENNIK DOMEN REGIONALNYCH

REJESTRUJ I ODNAWIAJ DOMENY REGIONALNE W NAJLEPSZEJ CENIE

 • DOMENA .PL
  PLN 9.89

  /rok

  Odnowienie 39.57 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA REGIONALNA
  PLN 2.87

  /rok

  Odnowienie 13 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA REGIONALNA IDN
  PLN 2.87

  /rok

  Odnowienie 3.70 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA FUNKCJONALNA
  PLN 7.95

  /rok

  Odnowienie 33 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj

Co to jest domena regionalna?

Różnorodność dostępnych domen może przyprawić o duży ból głowy. Pojawia się wówczas dylemat – na którą domenę się zdecydować? Wielu użytkowników sieci zastanawia się nad tym, czy rodzaj rozszerzenia ma jakiekolwiek znaczenie. Okazuje się, że tak i to często – niebagatelne.

Czym są domeny regionalne?

Za domenę regionalną uznaje się taką domenę, która posiada rozszerzenie wskazujące na konkretny obszar geograficzny. Może to być miasto (.limanowa.pl) lub region (.malopolska.pl). Nie zawsze domena regionalna to pełny zapis nazwy miejscowości (.szczecin.pl), czasem użyty jest skrót (.waw.pl) jednak jest on na tyle charakterystyczny, że użytkownik sieci już po jednym spojrzeniu będzie w stanie rozszyfrować, o co chodzi (w podanym przykładzie waw to oczywiście skrót od Warszawy).

Jak zbudowana jest domena regionalna?

Domeny regionalne to domeny drugiego poziomu. Są one złożone z dwóch członów. W polskich realiach będzie to np. nazwa miasta lub regionu geograficznego z końcówką .pl. To, że domeny regionalne są niższego poziomu niż np. domena narodowa .pl, wcale nie oznacza, że są gorsze. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach, rejestracja domeny regionalnej może okazać się korzystniejsza, niż rejestracja domeny globalnej czy krajowej. Z takiej możliwości korzystają przede wszystkim osoby, które pragną dotrzeć do klienta z konkretnego regionu. Optymalny dobór domeny może mieć przełożenie na widoczność strony w lokalnym rankingu witryn internetowych – regionalni przedsiębiorcy powinny bliżej zainteresować się tym tematem.

Dla kogo jest domena regionalna

O rejestracji domeny lokalnej powinien pomyśleć przede wszystkim każdy właściciel regionalnego biznesu. Jeżeli prowadzisz działalność na określonym terenie, celujesz ze swoją ofertą do klientów z konkretnego obszaru, to wówczas wybór domeny regionalnej będzie niczym strzał w dziesiątkę.

Branża nie ma większego znaczenia?

Na rynku lokalnym działają przedstawiciele różnych branż. Jeżeli chodzi o rejestrację domen regionalnych, to nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Po takie rozwiązanie mogą sięgnąć zarówno przedsiębiorcy, organizacje, jak i osoby prywatne. Jednak aby nie stracić na swojej wiarygodności, dzierżawca domeny regionalnej powinien być w jakiś sposób powiązany z konkretnym regionem. Np. jeżeli masz firmę zarejestrowaną w Krakowie i działasz tylko i wyłącznie na terenie tego miasta, to bez sensu będzie rejestracja domeny .waw.pl. Jednak jeżeli prowadzisz zakład krawiecki w Warszawie i chcesz ze swoją ofertą trafić do Warszawiaków, to wówczas jak najbardziej będzie to właściwy wybór.

Zakładasz lokalny biznes? Wybierz domenę regionalną!

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie działalności gospodarczej na określonym obszarze, powinien przemyśleć dzierżawę domeny regionalnej. Takie rozwiązanie może okazać się dla niego korzystne pod wieloma aspektami. Zaufanie, atrakcyjna cena czy duży wybór wolnych nazw, to tylko niektóre zalety. Domena regionalna jednak nie zawsze będzie dobrą decyzją. Jeżeli planujesz rozszerzenie działalności na cały kraj, to wybierz raczej domenę narodową .pl – dzięki temu nie ograniczysz się tylko do konkretnego obszaru.

Dlaczego warto posiadać domenę regionalną?

Domena regionalna to doskonały wybór dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność handlową lub usługową na określonym obszarze. Z takiej decyzji mogą wynikać konkretne korzyści biznesowe. Nie wiesz, czy wybrać domenę krajową, czy może zdecydować się na domenę regionalną? Porównaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań, a decyzja nie będzie tak trudna do podjęcia.

Aspekt ekonomiczny – sprzymierzeniec domen regionalnych

Nie da się ukryć, że domeny regionalne cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem użytkowników, niż domeny krajowe, czy domeny globalne. Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się takiej inwestycji, gdyż są przekonani, że dłuższe rozszerzenie domeny sprawi, że trudniej będzie zapamiętać adres internetowy witryny. Dzięki temu, że jest mniejsze zainteresowanie domenami regionalnymi, to zarówno ich pierwsza rejestracja, jak i przedłużenie, będą tańsze niż w przypadku innych rozszerzeń. Różnice w cenie mogą być dosyć znaczne – zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, to koniecznie porównaj ceny!

Postaw na lokalny patriotyzm!

Celujesz w rynek lokalny? Nie zależy Ci na tym, aby prowadzić ekspansję na cały kraj? W takim razie nie masz się co nawet zastanawiać. Klienci lokalni chętniej sięgną po ofertę firmy z własnego podwórka. Jeżeli pokażesz, że jesteś związany z konkretnym obszarem nie tylko siedzibą swojej firmy, lecz także adresem internetowym, to zwiększasz prawdopodobieństwo, że mieszkańcy tego regionu zdecydują się na skorzystanie z Twojej oferty!

Większa szansa na atrakcyjną nazwę domeny

Często trzeba się nie lada wysilić, aby wymyślić atrakcyjny i łatwy do zapamiętania adres w domenie .pl. Konkurencja jest coraz większa, a przez to ilość dostępnych nazw znacznie się zmniejszyła. Nazwy domen, które jednoznacznie kojarzą się z konkretną branżą, już dawno zostały zarezerwowane. Domeny regionalne są pod tym względem o wiele dostępniejsze. Sprawdź, czy Twoja nazwa domeny jest wolna i czy możesz ją już dziś zarejestrować – spiesz się, zanim konkurencja Cię wyprzedzi!.

Kto jest odpowiedzialny za główną obsługę domen regionalnych kim jest NASK?

Główna obsługa domen regionalnych to zadanie, któremu sprostać musi NASK. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (w skrócie NASK) ma siedzibę w stolicy naszego kraju. Jest to instytut badawczy, który podlega pod jurysdykcję Ministerstwa Cyfryzacji. Historia NASK sięga początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od tego czasu prowadzi działania zakrojone na szeroką skalę, które znacznie wykraczają poza samą obsługę domen.

Jakie domeny obsługuje NASK?

Instytut NASK ma pod swoją opieką różne domeny. Zaliczają się do nich nie tylko domeny regionalne. Katalog ten jest znacznie bardziej obszerny. Wśród domen, za których obsługę odpowiada Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, wskazać trzeba także domenę .pl oraz liczne domeny funkcjonalne. To właśnie ten instytut jest odpowiedzialny za prowadzenie rejestru domeny .pl. Dzięki jego działalności można także rejestrować nazwy domen z innymi rozszerzeniami (np. funkcjonalnymi czy regionalnymi).

Jakie domeny regionalne można znaleźć w spisie NASK?

Na stronie Krajowego Rejestru Domen można znaleźć listę domen regionalnych, które są administrowane przez NASK. Widnieje na niej aż 120 różnych domen regionalnych (m.in. augustow.pl, bialowieza.pl, bieszczady.pl, starachowice.pl, wloclawek.pl, ostrowwlkp.pl, grajewo.pl). Jeżeli prowadzisz lokalny biznes, to wybór domeny regionalnej przyniesie Ci wiele korzyści. Jak widzisz, różnorodność dostępnych domen regionalnych jest ogromna i z pewnością znajdziesz taką, która będzie odpowiadała regionowi, na którego obszarze masz zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jaki jest cykl życia domeny?

Każda domena, także ta, która jest zarządzana przez NASK, ma określony cykl życia. W przypadku, gdy dana domena jest dostępna do rejestracji, to możesz ją zarezerwować na 14 dni. W tym czasie żaden inny użytkownik nie będzie mógł jej zarejestrować. Domenę możesz zarejestrować na wybrany okres (1-10 lat). Gdy wygaśnie umowa, domena jest blokowana, a następnie znów wraca do puli domen wolnych, czekających na rejestrację.

Pomoc

Ponad 300 przydatnych porad na temat usług oferowanych przez gnum.pl. Dzięki pomocy zdobędziesz wiedzę, w jaki sposób poruszać się po Panelu klienta. Więcej informacji znajdziesz na pomoc.gnum.pl

Blog

Dawka wiedzy i wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy. Znajdziesz tam informacje o e-biznesie, marketingu czy branży internetowej. Dostępne pod adresem blog.gnum.pl

Panel Klienta

Panel klienta jest kluczowym miejscem dla naszej współpracy. Właśnie w tym miejscu jesteś w stanie zarządzać wszystkimi usługami i produktami. Panel klienta znajdziesz pod adresem panel.gnum.pl

Formularz kontaktowy