Domeny Funkcjonalne

Szukasz taniego rozwiązania dla swojego biznesu? Sprawdź, dlaczego domeny funkcjonalne to dobry wybór!

Czym jest domena funkcjonalna?

Polskie domeny funkcjonalne to nadal domeny narodowe, jednak wykorzystujące także domeny generyczne, aby wskazać swoje konkretne zastosowanie. Dobrze znane rozszerzenia, takie jak .com.pl (commercial, przeznaczenie biznesowe dla firm), .info.pl (serwisy informacyjne), .org.pl (stowarzyszenia i organizacje) oraz wiele innych mogą znaleźć się przed końcówką .pl, zawężając jej przeznaczenie. Na ich miejscu mogą pojawić się także rozmaite słowa kluczowe, jak choćby „sklep”, „turystyka”. czy „media”, które spełniają podobną funkcję.

Warto zapoznać się z dokładną listą dostępnych słów, które można wykorzystać w domenie. Wspomnieć należy o tym, że polskie domeny funkcjonalne podlegają tym samym zasadom, i warunkom technicznym, co domeny krajowe, nie nie stoi więc na przeszkodzie, aby po nie sięgnąć w celu rejestracji własnego portalu w sieci.

Domeny funkcjonalne pozwolą określić specyfikę Twojej działalności. Ten rodzaj domen to same korzyści - są stosunkowo tanie, cieszą się dużą dostępnością. Mają konkretne przeznaczenie - pomagają budować indywidualny przekaz z konkretny odbiorcą.
 • 1. Identyfikacja

  Pokaż swoim klientom, w jakiej branży działasz. Jeden rzut oka pozwoli na to, aby klient poznał profil Twojej działalności. Zwiększysz tym samym szanse na to, że osoba szukająca produktów lub usług z określonego obszaru, zdecyduje się na to, aby odwiedzić właśnie Twoją stronę internetową.

 • 2. Różnorodność

  Domeny funkcjonalne to szerokie pole działania - masz do wyboru domeny określające różne branże - wybierz tą, która najlepiej oddaje charakter Twojej firmy. To także możliwość łatwiejszego dopasowania adresu internetowego do własnych preferencji. Sprawdź dostępność nazwy, która Cię interesuje!

 • 3. Oszczędność

  Zależy Ci na niższej opłacie za domenę? Zainwestuj w polskie domeny funkcjonalne - przeważnie są tańsze niż domeny narodowe. Zdziwisz się, jak niewiele zapłacisz, zwłaszcza za pierwszy rok korzystania z domeny. Domena funkcjonalna to szansa na realne oszczędności w Twojej firmie.

 • 4. Dopasowanie

  Spraw, aby domena idealnie współgrała z rodzajem Twojej działalności. Możesz to osiągnąć, inwestując w domenę funkcjonalną. Działasz w branży technicznej? A może prowadzisz firmę w obszarze edukacji? Dopasuj adres witryny do profilu swojej firmy - to takie proste, a może przynieś wiele korzyści!

 • 5. Dostępność

  Masz do wyboru domeny funkcjonalne najwyższego rzędu (globalne) oraz krajowe domeny funkcjonalne (drugiego poziomu) - decyzja należy do Ciebie! Promuj swoją firmę w taki sposób, aby w efektywny sposób dotrzeć do grupy docelowej. Odpowiednia domena może okazać się niezwykle pomocnym narzędziem.

 • 6. Zaufanie

  Identyfikując się z konkretną branżą dzięki domenie funkcjonalnej, możesz zyskać w oczach odbiorców pozycję lidera! Kreuj od podstaw swój, wizerunek najlepiej jak się da! Krok po kroku zdobywaj zaufanie potencjalnych klientów, a szybko zobaczysz, jak powiększy się grono Twoich partnerów biznesowych!

CENNIK DOMEN FUNKCJONALNYCH

REJESTRUJ I ODNAWIAJ DOMENY FUNKCJONALNE W NAJLEPSZEJ CENIE

 • DOMENA .COM.PL
  PLN 7.95

  /rok

  Odnowienie 33 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA ORG.PL
  PLN 7.95

  /rok

  Odnowienie 33 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA NET.PL
  PLN 7.95

  /rok

  Odnowienie 33 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA EDU.PL
  PLN 7.95

  /rok

  Odnowienie 33 zł Transfer 0 zł Cesja 0 zł
  Zarejestruj

Co to jest domena funkcjonalna?

Polskie domeny funkcjonalne to domeny niższego poziomu (w przeciwieństwie do domeny krajowej .pl, która jest zaliczana do domen najwyższego rzędu). Domeny funkcjonalne są bardzo charakterystyczne i znacznie wyróżniają się na tle innych domen. Co jest w nich tak niezwykłego? Otóż znakiem rozpoznawczym domen funkcjonalnych jest określona kategoria tematyczna. Największą popularnością domeny funkcjonalne cieszyły się pod koniec ubiegłego wieku, gdy w modzie była ścisła kategoryzacja. Można powiedzieć, że w czasach obecnych przeżywają drugą młodość, a wszystko za sprawą tego, że wiele popularnych nazw w domenach pierwszego poziomu jest już zajętych i użytkownicy muszą szukać ciekawych alternatyw. Wśród domen funkcjonalnych można wyróżnić na przykład edu.pl, media.pl, biz.pl.

O czym warto pamiętać, interesując się domeną funkcjonalną?

Jeżeli dopiero nosisz się z zamiarem dzierżawy domeny i jeszcze nie jesteś na sto procent pewny tego, że Twój wybór padnie na konkretną domenę funkcjonalną, to pamiętaj, że możesz ją zarezerwować. Bezpłatna rezerwacja domeny funkcjonalnej jest jak najbardziej możliwa – dostępny okres to 14 dni.
Świetna alternatywa dla domeny krajowej .pl
Nie znalazłeś wolnej nazwy domeny krajowej z końcówką .pl? Nic straconego! To jeszcze nie znaczy, że nie możesz cieszyć się atrakcyjnym i łatwym do zapamiętania adresem Twojej strony internetowej. Skorzystaj z możliwości rejestracji domeny funkcjonalnej. Wybór wolnych domen jest w tym przypadku nieporównywalnie większy, niż przy domenie krajowej .pl.

Dla kogo jest domena funkcjonalna?

Z domen funkcjonalnych z powodzeniem mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze. Do szerokiego grona użytkowników domen funkcjonalnych zaliczane są ponadto instytucje pozarządowe, a także instytucje rządowe. Te ostatnie mają nawet specjalną domenę, z której nie może korzystać nikt inny – .gov.pl.

Chcesz podkreślić związek z branżą – zdecyduj się na domenę funkcjonalną!

Jeżeli zależy Ci na tym, aby podkreślić charakter działalności, jaką prowadzisz, to domena funkcjonalna będzie doskonałym wyborem. Użytkownik, który po raz pierwszy widzi adres internetowy Twojego serwisu, z łatwością będzie mógł zaklasyfikować go do odpowiedniej branży. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz końcówkę. Uważaj, aby przy wyborze nie popełnić błędu. W przypadku, gdy prowadzisz firmę świadczącą usługi rozrywkowe, to korzystanie z adresu kończącego się na .edu.pl nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie tylko wprowadzisz klientów w błąd i będą oni rozczarowani, gdy wejdą na Twoją stronę internetową, lecz także możesz takim postępowaniem spowodować, że wielu potencjalnych użytkowników nie kliknie w link z taką końcówką.

Wyróżnij się spośród firm z domeną .pl

Domeny funkcjonalne to także dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce się wyróżnić. Sporo firm idzie obecnie w kierunku domeny polskiej, niestety ona niewiele mówi o charakterze działalności firmy. Identyfikując się z branżą poprzez odpowiednio dobraną domenę funkcjonalną, masz szansę wyróżnić się na tle konkurencji. Co istotne, jest większa szansa, że znajdziesz ciekawy i wolny adres internetowy wśród domen funkcjonalnych niż wśród domen krajowych, spośród których wiele jest już zajętych.

Dlaczego warto posiadać domenę funkcjonalną?

Wybierając rozszerzenie domeny, warto kierować się potencjalnymi korzyściami, jakie mogą być następstwem konkretnego wyboru. Z domenami funkcjonalnymi związanych jest sporo korzyści. Mogą one mieć bardzo istotne znaczenie, jeżeli chodzi np. o efektywność podejmowanych działań reklamowych. Rodzaj domeny ma także wpływ na zainteresowanie użytkowników serwisem, a co za tym idzie – przekłada się na ilość odwiedzin.

Pokaż klientom, jaki jest profil Twojej działalności

Decydując się na dzierżawę domeny funkcjonalnej (pamiętaj, domenę zawsze jedynie dzierżawisz – na określony czas – nigdy nie stajesz się jej właścicielem) ułatwiasz użytkownikom rozpoznanie branży, w jakiej działasz. Wszystko to dzięki odpowiedniemu dopasowaniu końcówki w adresie internetowym Twojej strony. Katalog domen funkcjonalnych jest niezwykle szeroki. Coś dla siebie znajdą tu między innymi przedstawiciele branży turystycznej, którzy dzięki inwestycji w domenę funkcjonalną będą mogli pochwalić się adresem strony internetowej, który będzie kończył się na .travel.pl. Istnieje także domena funkcjonalna dla rolników – .agro.pl. Z kolei .sklep.pl to domena funkcjonalna dla sklepów.

Zyskaj na dodatkowej reklamie

Reklamy stron internetowych z domenami funkcjonalnymi mogą okazać się bardziej efektywne. Domena funkcjonalna przyciąga wzrok użytkownika. Końcówka wirtualnego adresu .pl niewiele mówi – może z wyjątkiem tego, że dana firma działa na rynku polskim. Końcówki funkcjonalne zdradzają o wiele więcej szczegółów. Domena .pc.pl będzie sugerować, że konkretna firma działa w branży komputerowej, a .org.pl zasugeruje, że jest to jakaś organizacja. Identyfikując się poprzez domenę funkcjonalną z branżą, w jakiej działa firma, buduje się przy okazji zaufanie wśród klientów.

Masz ogromny wybór nazw domen

Jeżeli zdecydujesz się na domenę funkcjonalną, to możesz liczyć na większe prawdopodobieństwo tego, że wybrana przez Ciebie nazwa domeny będzie wolna. Liczba zarejestrowanych domen funkcjonalnych w naszym kraju jest o wiele niższa niż domen z końcówką .pl.

Kto jest odpowiedzialny za główną obsługę domen funkcjonalnych i kim jest NASK

Operator, u którego rejestrujesz domenę funkcjonalną, jest jedynie pośrednikiem. Główna obsługa domen funkcjonalnych leży w gestii zupełnie innego podmiotu. Jest nim NASK. To instytut, który działa na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest główna obsługa domen – nie tylko funkcjonalnych, lecz też krajowej domeny .pl oraz domen regionalnych.

NASK – co to takiego?

NASK to skrót, który pochodzi od Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. NASK jako instytut badawczy znajduje się pod bezpośrednią kuratelą Ministerstwa Cyfryzacji, a swoją siedzibę ma w Warszawie. Historia NASK sięga jeszcze ubiegłego wieku. Na stronie internetowej instytutu badawczego można zapoznać się z pełnym kalendarium działalności.

Za co odpowiada NASK?

Działalność NASK nie skupia się tylko i wyłącznie na głównej obsłudze domen. Instytut badawczy stawia przed sobą zadania zakrojone na o wiele szerszą skalę. Można wśród nich wymienić m.in. cyberbezpieczeństwo naszego kraju, cyfryzację Polski czy rozwój sztucznej inteligencji i liczne projekty, których głównym celem ma być edukacja.

Krajowy Rejestr Domen – czym się zajmuje?

Wielu użytkowników, którzy dzierżawią domeny, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że operator, u którego wykupują abonament, jest jedynie pośrednikiem. Głównym podmiotem odpowiadającym za obsługę domen funkcjonalnych w naszym kraju jest NASK, a konkretniej, Krajowy Rejestr Domen. Krajowy Rejestr Domen obsługuje domeny różnego rodzaju. Są wśród nich domeny regionalne, funkcjonalne, a także domeny krajowe .pl.

Na jakiej zasadzie pobierane są opłaty za domeny funkcjonalne?

Każdy, kto chce wydzierżawić domenę, musi za taką usługę zapłacić operatorowi domen. Obsługą rejestracji już od dłuższego czasu nie zajmuje się NASK – odpowiedzialna jest za to sieć pośredników. W 1996 roku wprowadzono jednorazowe opłaty za domeny. Taki sposób rozliczania się jednak nie przetrwał zbyt długo. Istotną zmianę w tej kwestii przyniósł rok 1999, kiedy to został wprowadzony system abonamentowy – domeny opłacane są w rozliczeniu rocznym.

Kiedy warto zakupić domenę funkcjonalna?

Na domenę funkcjonalną warto się zdecydować między innymi wówczas, gdy chcesz być jednoznacznie kojarzony z określoną działalnością. Domeny funkcjonalne połączone zostały z pewnymi obszarami działalności. Dla firm będzie to .biz.pl, dla organizacji pozarządowych .org.pl, a dla serwisów informacyjnych .info.pl. Chcesz, aby użytkownicy w mgnieniu oka wiedzieli czym się zajmujesz? Jeżeli na to pytanie odpowiedziałeś twierdząco, to zdecyduj się na domenę funkcjonalną.

Domena krajowa jest zajęta? Wybierz domenę funkcjonalną

Domena funkcjonalna, pomimo tego, że jest domeną drugiego poziomu, to stanowi świetną alternatywę dla domeny narodowej .pl. Rynek domen krajowych rozrósł się niewyobrażalnie i coraz trudniej jest znaleźć wolną nazwę domeny (zwłaszcza atrakcyjną). Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich, to tworzenie nienaturalnych, długich i trudnych do zapamiętania nazw domen – wszystko po to, aby tylko móc zarejestrować nazwę z rozszerzeniem narodowym .pl. Nie jest to dobre wyjście, ponieważ im trudniejsza do zapamiętania będzie nazwa Twojej domeny, tym mniej osób będzie bezpośrednio wchodzić na Twoją stronę internetową, bo zwyczajnie, adres wirtualny wypadnie im z głowy. Drugie rozwiązanie to szukanie alternatywy dla domeny krajowej. Doskonałym wyborem będzie domena funkcjonalna. Możliwości jest wiele – nikt nie weryfikuje, czy faktycznie prowadzisz rodzaj działalności zgodny z rozszerzeniem. Teoretycznie, można wybrać dowolne rozszerzenie, choć dla własnego dobra, warto trzymać się branży, w jakiej prowadzona jest działalność..

Mała i duża działalność gospodarcza

Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest mała, czy duża – może ona czerpać realne korzyści dzięki temu, że zdecydujesz się na korzystanie z domeny funkcjonalnej. Identyfikacja z branżą pozwoli Ci na zdobycie określonej grupy klientów, którzy realnie będą zainteresowani usługami, jakie świadczysz. Wybór odpowiedniej domeny ma duże znaczenie – w pewnym stopniu od tego może zależeć powodzenie działań promocyjnych prowadzonych w sieci.

Pomoc

Ponad 300 przydatnych porad na temat usług oferowanych przez gnum.pl. Dzięki pomocy zdobędziesz wiedzę, w jaki sposób poruszać się po Panelu klienta. Więcej informacji znajdziesz na pomoc.gnum.pl

Blog

Dawka wiedzy i wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy. Znajdziesz tam informacje o e-biznesie, marketingu czy branży internetowej. Dostępne pod adresem blog.gnum.pl

Panel Klienta

Panel klienta jest kluczowym miejscem dla naszej współpracy. Właśnie w tym miejscu jesteś w stanie zarządzać wszystkimi usługami i produktami. Panel klienta znajdziesz pod adresem panel.gnum.pl

Formularz kontaktowy