Domeny Europejskie

Zdecyduj się na domenę europejską eu - ciesz się prestiżem i pozyskuj klientów z rynku międzynarodowego!

CZYM JEST DOMENA EUROPEJSKA EU?

Europa wyróżnia się całą mozaiką państw, które swoje odzwierciedlenie znajdują także w sieci. Większość Internautów z pewnością kojarzy niektóre z lokalnych, europejskich końcówek, jak choćby niemieckie .de brytyjskie .uk czy francuskie .fr – są one wykorzystywane przede wszystkim w przypadku portali adresowanych do konkretnej narodowości czy grupy językowej. Najważniejszą i najczęściej używaną końcówką jest jednak .eu, będąca uniwersalnym i zdecydowanie najlepiej widocznym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzą domeny europejskie.

Domena ta rozpowszechniła się głównie z uwagi na to, że wzbudza zaufanie wśród internautów – Europa ma w końcu jedne z najsprawniej funkcjonujących regulacji dotyczących bezpieczeństwa użytkownika w sieci. To, w połączeniu z całkiem przystępnymi cenami sprawia, że domeny europejskie są zdecydowanie warte uwagi. Wybrana nazwa domeny to w końcu podstawowy chwyt marketingowy, na podstawie którego można wypromować swoją stronę w sieci.

Domena .eu została przypisana Unii Eurpejskiej - jest to domena pierwszego poziomu. Jeżeli interesuje Cię rynek europejski i celujesz w klientów z różnych krajów wspólnotowych, to będzie to najlepszy wybór. Dostępna jest dla firm i osób fizycznych.
 • 1. Rozpoznawalność

  Domena eu znana jest w każdym zakątku globu. Inwestując w takie rozwiązanie, stawiasz na większą rozpoznawalność i to nie tylko na terytorium Europy! Unia Europejska cieszy się renomą i prestiżem - wykorzystaj to do promocji swojego biznesu przez konkretny, europejski adres internetowy!

 • 2. Skojarzenie z UE

  Rzut oka wystarczy, aby domenę eu skojarzyć z Europą! Stary kontynent wzbudza pozytywne konotacje, takie jak stabilność, czy skuteczność działania. Cechy te są istotne w oczach klientów - budząc w nich takie skojarzenia zwiększasz prawdopodobieństwo, że zainteresują się Twoją ofertą!

 • 3. Bezpieczeństwo

  Pokaż, że przykładasz dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Dane w domenach europejskich zabezpieczane są przy pomocy protokołu DNSSEC. Użytkownicy Internetu coraz częściej troszczą się o bezpieczeństwo - są świadomi czyhających zagrożeń. Wyjdź naprzeciw ich oczekiwaniom dzięki domenie .eu!

 • 4. Zaufanie

  Zaufanie to podstawa relacji biznesowych. Daj się poznać swoim potencjalnym klientom jako firma o solidnych korzeniach, która działa na terytorium UE. Budując relacje z klientami oparte na zaufaniu, możesz stworzyć biznes, który swoim zasięgiem znacznie przekroczy europejskie granice.

 • 5. Większy zasięg

  Zwiększ zasięg swojej działalności biznesowej - nie ograniczaj się wyłącznie do klientów krajowych, a otwórz się na kontrahentów z krajów Unii Europejskiej. Decydując się na domenę europejską, zwiększasz potencjał firmy i zyskujesz większy zasięg, zwłaszcza wśród zagranicznych klientów.

 • 6. Bodziec do rozwoju

  Nie spoczywaj na laurach. Niech domena europejska będzie bodźcem do rozwoju Twojej firmy. Prowadzisz działalność w kraju? Za kilka lat może się to zmienić! Buduj swój wizerunek od podstaw, troszcz się o renomę własnej marki, a z pewnością podbijesz europejskie rynki towarów i usług.

CENNIK DOMEN .EU

REJESTRUJ I ODNAWIAJ DOMENY .EU W NAJLEPSZEJ CENIE

 • DOMENA .EU
  PLN 25

  /rok

  Odnowienie 25 zł Transfer 25 zł* Cesja 0 zł
  Zarejestruj
 • DOMENA .EU IDN
  PLN 25

  /rok

  Odnowienie 25 zł Transfer 25 zł* Cesja 0 zł
  Zarejestruj

Czym jest domena .eu?

Domena .eu jest domeną powiązaną z Unią Europejską. Zaliczana jest do domen najwyższego poziomu (podobnie jak domeny globalne). Jest rozpoznawalna i cieszy się zainteresowaniem nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Chętnie sięgają po nią przedsiębiorcy, którzy myślą o rozwoju działalności gospodarczej na rynkach europejskich i nie chcą ograniczać się do konkretnego kraju, lecz interesuje ich terytorium całej wspólnoty.

Jaka jest historia domeny .eu?

Historia domeny .eu jest znacznie krótsza niż domen globalnych czy wielu spośród domen narodowych. Została ona uruchomiona dopiero w 2005 roku. Z początku nie każdy mógł zarejestrować taką domenę na własny użytek. Katalog podmiotów uprawnionych do takiej rejestracji był bardzo ograniczony. Dostęp do domeny europejskiej miały instytucje Unii oraz organizacje, które posiadały prawa do znaków towarowych. Zmiana nastąpiła rok później, czyli w 2006 roku – od tego momentu katalog podmiotów uprawnionych do rejestracji znacznie się poszerzył.

Jak zarejestrować domenę .eu?

Jeżeli chcesz dokonać rejestracji domeny .eu, to musisz skorzystać z usług operatora domen. Prawo do rejestracji domeny europejskiej mają tylko i wyłącznie obywatele krajów zrzeszonych we Wspólnocie oraz firmy, które posiadają siedzibę na terytorium któregoś z krajów członkowskich. Jeżeli dany podmiot nie jest w stanie spełnić tych wymagań, to rejestracja domeny europejskiej może okazać się niemożliwa. Domeny z rozszerzeniem .eu cieszą się coraz większym zainteresowaniem rodzimych przedsiębiorców.

Co to jest domena .eu?

O ile w przypadku domen globalnych (poza pewnymi wyjątkami, jak np. domena .gov) nie ma specjalnych restrykcji i zarejestrować może taką domenę każdy, o tyle lista podmiotów, które są uprawnione do rejestracji domeny europejskiej, została ograniczona. Takie prawo posiadają obywatele Unii Europejskiej, czyli obywatele poszczególnych krajów wchodzących w skład Wspólnoty. Jednak to nie wszystko. Rejestracja domeny europejskiej z rozszerzeniem .eu może zostać przeprowadzona również przez podmioty gospodarcze. Wymóg w tym przypadku jest jeden – taka firma musi być zarejestrowana na terytorium Unii Europejskiej.

Czy od obostrzeń rejestracyjnych są jakieś wyjątki?

Jest kilka wyjątków od obostrzeń rejestracyjnych dotyczących domeny europejskiej z rozszerzeniem .eu. Wyjątki te dotyczą kilku krajów. O rejestrację domeny europejskiej, prócz przedsiębiorców posiadających firmy zarejestrowane w krajach Wspólnoty mogą się także starać firmy, których siedziba mieści się na terenie Liechtensteinu, Norwegii oraz Islandii.

Kto powinien zainteresować się domeną europejską?

Nad rejestracją domeny europejskiej z rozszerzeniem .eu powinni zastanowić się przedsiębiorcy, którzy pragną rozwijać swoją działalność gospodarczą na terytorium całej Unii Europejskiej. Opcja rejestracji domeny .eu jest dostępna także dla osób fizycznych. Domena europejska to szansa na rozwój, prestiż, a także możliwość zdobycia przewagi nad konkurencją. Szukasz atrakcyjnego adresu dla swojej strony internetowej? Zainwestuj w domenę europejską!

Dlaczego warto posiadać domenę .eu?

Chcesz cieszyć się uznaniem wśród klientów? A może zależy Ci na rozszerzeniu działalności przedsiębiorstwa? Każdy powód jest dobry, aby zaplanować rejestrację domeny europejskiej z rozszerzeniem .eu. Takiej rejestracji możesz dokonać jeżeli prowadzisz firmę lub organizację na terenie któregoś z krajów członkowskich, lub zamieszkujesz kraj należący do Wspólnoty. Istotne jest to, że dla osób fizycznych kryterium rejestracji nie jest ich narodowość – liczy się miejsce zamieszkania.

Jakie korzyści daje rejestracja domeny europejskiej?

Rejestrując domenę z konkretnym rozszerzeniem, trzeba dokładnie przemyśleć, jaki cel biznesowy ma zostać osiągnięty. Gdy zależy Ci wyłącznie na kliencie lokalnym, to wybierz domenę regionalną. Jeżeli prowadzisz sklep internetowy i sprzedawane towary wysyłasz wyłącznie do klientów na terenie polski, to dobrym rozwiązaniem będzie domena krajowa .pl. Z kolei na domenę europejską zdecyduj się w sytuacji, gdy zamierzasz rozszerzyć swoją działalność na obszar co najmniej kilku krajów europejskich. Taki krok to bodziec do rozwoju, prestiż i rozpoznawalność.

Domena .eu jest rozpoznawalna na całym świecie

Są takie organizacje, które cieszą się rozpoznawalnością na całym świecie. Z pewnością należy do nich także Unia Europejska. Co za tym idzie, rozpoznawalna jest także domena .eu przypisana obywatelom zamieszkałym teren unijny, a także firmom, które na terytorium Wspólnoty prowadzą swoją działalność.

Zbuduj prestiż marki z domeną europejską .eu

Nie każdy może zarejestrować domenę europejską. Ograniczenia w tym zakresie powodują, że jest ona uznawana za domenę prestiżową. Jeżeli adres Twojej strony internetowej zakończy się rozszerzeniem .eu, to wyróżnisz się spośród konkurencji! Domeny europejskie są także motorem napędowym, który pozwala rozwinąć biznesowe skrzydła wielu przedsiębiorcom. Jest to też ciekawa alternatywa dla domen krajowych, w sytuacji, gdy popularne nazwy zostały już zajęte. Korzystając z domeny europejskiej, możesz trafić do klientów krajowych i zagranicznych.

Kto jest odpowiedzialny za główną obsługę domen .eu i kim jest eurid?

Domenę europejską z rozszerzeniem .eu możesz zarejestrować u wybranego operatora. To jednak nie on odpowiada za główną obsługę domen .eu. Podmiotem odpowiedzialnym w tym przypadku jest EURid. To skrót od European Registry for Internet Domains. Jest to instytucja europejska, która została powołana do życia w kwietniu 2003 roku. Organem założycielskim była Komisja Europejska.

Jakie zadania ma przed sobą EURid?
W przypadku każdej domeny można wskazać główny podmiot odpowiedzialny za rejestrację. Przykładowo, dla domeny narodowej .pl jest to NASK, a w przypadku domen globalnych ICANN. Również dla domen europejskich została powołana specjalna instytucja (niekomercyjna), której zadaniem jest nie tylko rejestracja subdomen w domenie europejskiej, lecz także rozstrzyganie sporów czy kształtowanie polityki funkcjonowania domeny europejskiej. Tą instytucją jest właśnie EURid.

Kto jest uprawniony do rejestracji domeny europejskiej?

Na stronie internetowej EURid można znaleźć szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do rejestracji domeny z rozszerzeniem .eu. Wśród nich znajdują się wszyscy obywatele Unii (miejsce ich zamieszkania nie ma znaczenia), osoby fizyczne spoza Unii (muszą jednak zamieszkiwać któreś z państw członkowskich), firmy mające siedzibę na terenie Unii, a także organizacje z siedzibą w kraju unijnym.

Jakie są ograniczenia techniczne dla rejestracji domeny z rozszerzeniem .eu?

Ograniczenia w rejestracji domen nie dotyczą tylko i wyłącznie podmiotów uprawnionych. Są także wytyczne dotyczące tego, jak może wyglądać nazwa domeny z rozszerzeniem .eu. Występuje ograniczenie dotyczące np. ilości znaków – wymagane jest, aby nazwa domeny mieściła się w przedziale 2-63 znaki. Są jednak wyjątki – nie można zarejestrować nazwy domen odpowiadających dwuliterowym kodom państw członkowskich. Może się też zdarzyć, że po normalizacji, dwuliterowa nazwa domeny zostanie uznana za zbyt krótką. Jest jeszcze jedna ciekawostka – w nazwie domeny zarejestrowanej z rozszerzeniem .eu można używać tylko jednego alfabetu – nie można łączyć ze sobą liter z różnych alfabetów.

Pomoc

Ponad 300 przydatnych porad na temat usług oferowanych przez gnum.pl. Dzięki pomocy zdobędziesz wiedzę, w jaki sposób poruszać się po Panelu klienta. Więcej informacji znajdziesz na pomoc.gnum.pl

Blog

Dawka wiedzy i wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy. Znajdziesz tam informacje o e-biznesie, marketingu czy branży internetowej. Dostępne pod adresem blog.gnum.pl

Panel Klienta

Panel klienta jest kluczowym miejscem dla naszej współpracy. Właśnie w tym miejscu jesteś w stanie zarządzać wszystkimi usługami i produktami. Panel klienta znajdziesz pod adresem panel.gnum.pl

Formularz kontaktowy