Dodano: 17 Gru 2018

Domena internetowa jest Twoim indywidualnym adresem w internecie. Dzięki domenie jesteś w stanie znaleźć określone zasoby, takie jak dana strona WWW, adresat poczty mail, czy serwer.

Domeny pozwalają przetłumaczyć określone adresy IP(tu link do tego co to dokładnie jest IP)(czyli indywidualnie nadany każdemu urządzeniu numer w postaci dziesiętnej, ułożony w czterech oktetach), na zrozumiałe i łatwo zapamiętywalne dla człowieka nazwy.

Domena, składa się z dwóch części, pierwsza z nich to nazwa główna domeny (wybrana przez Ciebie), druga natomiast, to jej końcówka, czyli rozszerzenie.

Różnice między nazwą główną a rozszerzeniem w przypadku domen

Nazwa jest częścią, którą możesz definiować w zasadzie dowolnie. Może się ona składać z liter, cyfr oraz znaku “-“,

Jak wybrać swoją nazwę?

To jaką chcesz mieć domenę, zależy wyłącznie od Ciebie, ograniczają Cię tylko wytyczne podane przeze mnie powyżej i.. zdrowy rozsądek. Z praktycznych rad, pamiętaj jednak aby:

Warto również sprawdzić, czy na interesującej domenie znajdowało się coś wcześniej i jeśli tak, to czego dotyczyła wcześniejsza strona.


Co to jest subdomena

Subdomena, to najprościej mówiąc przedrostek domeny, którą posiadasz. Posłużę się tutaj przykładem. W naszym przypadku domeną jest:

przykladowadomena.pl,

Natomiast stworzoną przez nas subdomeną byłoby na przykład:

forum.przykładowadomena.pl

Tworzenie subdomen nic Cię nie kosztuje, odbywa się w obrębie Twojej domeny, więc pomimo, że często jest to niemalże “nowa strona”, to tak naprawdę, należy wciąż do tej samej struktury.

Subdomenę może stworzyć właściciel/administrator danej domeny. Tworzenie subdomen jest również nieograniczone w sensie technicznym, znaczy to tyle, że możesz stworzyć tyle subdomen ile tylko masz ochotę.

Czym jest podstrona

Najprościej mówiąc, podstrona to wszystko to, co pojawia się po “/”, pozwala Ci to uniknąć bałaganu na stronie internetowej i podzielić ją na sensowne i tematyczne “działy”, wygląda to następująco:

przykladowadomena.pl/podstrona

Dzięki temu wszystkie elementy, zwłaszcza jeśli drastycznie się od siebie różnią, będą miały swoje określone miejsce na witrynie. Nie jest tak, że dana podstrona nie może mieć kolejnych podrzędnych elementów, czyli kolejnych podstron, posłużę się podstroną blog, jako przykładem:


przykladowadomena.pl/blog/przykładowyartykuł

Jak widzisz, mamy tutaj podstronę blog, na której znajduje się kolejna podstrona, czyli /przykładowyartykuł, tworzy to uporządkowaną strukturę, gdzie elementem nadrzędnym jest przykladowadomena.pl, drugi stopień to /blog, natomiast trzeci to /przykładowyartykuł.

Musisz jednak pamiętać, aby unikać następujących rzeczy:


Kiedy tworzyć subdomenę, a kiedy wystarczy podstrona?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, choć często jest tak, że tworzenie subdomen odbywa się na danym podmiocie nadrzędnym na potęgę. Nie jest to sensowne rozwiązanie w wielu przypadkach.

Warto je tworzyć w przypadku kiedy posiadana przez Ciebie strona, jest rozbudowana strukturalnie i posiada rozbudowane elementy o jednej określonej tematyce. W jakich przypadkach możemy mówić o właściwym użyciu tego rozwiązania? Jak już wyżej wspomniałem:

forum.przykladowadomena.pl 

blog.przykladowadomena.pl

pomoc.przykladowadomena.pl

sklep.przykladowadomena.pl     

To świetny przykład na prawidłowe użycie subdomeny jako formy uporządkowania Twojej strony internetowej, zwłaszcza jeśli dane działy są niezwykle rozbudowane tematycznie.

Ciągle powstające działy i tematy na forum, wielotematyczne artykuły na blogu, dział pomocy dotyczący wielu dziedzin, czy też wieloproduktowy sklep z rozbudowaną strukturą produktów.

Drugie rozwiązanie to budowanie wymienionych przeze mnie działów na “klasycznych podstronach”, czyli w ten sposób:

przykladowadomena.pl/forum

przykladowadomena.pl/blog

przykladowadomena.pl/pomoc

przykladowadomena.pl/sklep

Czyli zbudowanie gromadzenie swojego contentu na podstronie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Zalety subdomen

Wady subdomen

Zalety podstron

Wady podstron

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie podam Ci jednego rozwiązania tej zagadki, bo wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby, co chcesz osiągnąć oraz w jaki sposób chcesz budować swoją stronę. Jednak budując ją od podstaw warto mieć zarys tego, w jakim kierunku ma podążać w przyszłości i jaką ścieżkę rozwoju dla niej widzisz.